Trh práce dává Fedu za pravdu
Říjnová data z trhu práce v USA jsou silná. Od května report překvapuje směrem nahoru u klíčového ukazatele nových pracovních míst, a to se stalo i tentokrát. V detailech najdeme i náznaky ochlazování, ale ty zůstávají příliš slabé, než aby změnily celkový pohled.
Nových pracovních míst přibylo 261 tisíc oproti očekávaným 195 tis. Minulý měsíc byl navíc revidován nahoru na 315 k. Čísla zůstávají vysoko nad průměrným měsíčním přírůstkem pracovních síly, takže budou udržovat velký počet volných míst. Za říjen lidi nabíraly firmy ve školství a zdravotnictví, pohostinství, specializovaných službách, obchodě a dopravě i průmyslu, takže poptávka po práci je poměrně široce založená a nejde pouze o nějaký izolovaný úkaz v jednom sektoru.
Mzdy lehce zpomalily na 4,7 z 5,0 pct meziročně, ale hodně zapůsobila srovnávací základna. Meziměsíční nárůst mezd o 0,4 pct je naopak mírně nad zářijovým údajem. V celkovém objemu jsou vyplacené mzdy meziměsíčně o 0,5 pct výš.
Průzkum v domácnostech dává rozdílný obrázek než zmíněná čísla z firem, což je ovšem spíš pravidlem než výjimkou. Zaměstnanost podle tohoto průzkumu klesla a míra nezaměstnanosti naopak stoupla na 3,7 pct. Spotřebitelé tedy naznačují propouštění, které zatím firmy do výkazů nepíšou. Zprávy o snižování stavů se sice množí, takže trend se může postupně obracet, ale podle jednotlivých firem těžko usuzovat na celkovou velikost a rychlost tohoto obratu.
Síla trhu práce během letošního roku zůstává překvapivá hlavně v konfrontaci se slabší ekonomikou a horšícím se výhledem pro poptávku. Výsledkem je propad produktivity, na který firmy stále reagují jen velmi vlažně. Důvody se hledají těžko a budou se skrývat na mikro úrovni. Může jít o opravdové zhoršení produktivity na úrovni jednotlivých zaměstnanců, pokles motivace k práci kvůli tomu, že zaměstnavatel nedokáže nabídnout růst mezd kompenzující inflaci, ale také o snahu udržet si lidi během složitého období. Ziskovost firem zůstává v úhrnu vysoká a mnohé možná radši obětují část zisku, než aby řešily odstupné a hledání a zaškolování lidí pár měsíců nato.
Každopádně ale dostáváme další signál, že domácí inflační tlaky mají z čeho čerpat. Díky chování firem celkový objem mezd v meziročním tempu (+7,5 pct) stále příliš nezaostává za inflací, jejíž destrukce příjmů tedy není výrazná. Samotná inflace tedy poptávku moc neutlumí. Trh práce zůstává jedním z klíčových argumentů pro jestřábí Fed. Dokud nedojde k podstatné redukci otevřených pozic či k propouštění, není na místě uvažovat o měkčí měnové politice.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- § 50 paragraf 50 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- Nabídky práce podle cz regionů
- Dohoda o provedení práce 2022
- Rozbřesk - Překvapivě slabý trh práce dává Fedu za pravdu a úroky jdou brutálně dolů
- Trh práce dává Fedu za pravdu
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory