Cena plynu klesá, ale vyhráno není
Poslední dobou se ve zprávách objevují titulky, které oslavují výrazný pokles cen plynu v Evropě. Za pokles vděčíme dvěma hlavním faktorům. Na straně spotřeby se jedná o úspory, které jsou navíc podpořeny super teplým startem podzimu. Na straně nabídky pomáhá stlačit ceny rychlé doplňování zásob, které překonává i původně ambiciózní evropské plány. V severozápadní Evropě, která je pro kontrakt TTF obzvláště relevantní, je naplněno více než 95 % kapacity zásobníků. A právě kombinace relativně nízké spotřeby a relativně vysoké nabídky (neboli skoro plných zásobníků) se na trhu s nepružnou nabídkou a poptávkou projevuje učebnicově. A sice tak, že plyn krátkodobě zlevňuje (na den dopředu na cca 34 EUR/MWh ze srpnových průměrných 230 EUR/MWh).
Někdo si v této souvislosti jistě vzpomene například na zápornou cenu americké ropy WTI, která se v dubnu 2020 propadla do záporu na asi mínus 40 USD/barel. Ropa se sice skladuje daleko lépe než plyn, ale i v jejím případě se jasně ukázalo, co s cenou krátkodobě udělá nedostatek skladovacích kapacit (tehdy na prahu covidové krize). I skladovací kapacitu lze totiž vnímat jako vzácnou komoditu a právě tento fakt poskytuje vysvětlení na první pohled možná nelogického vývoje na trhu s plynem z posledních několika dnů až týdnů.
Ale zpět k dlouhodobějšímu příběhu. Jako vždy na komoditních trzích je totiž dobré podívat se na situaci v delším kontextu a ten poskytují právě již zmíněné kontrakty s delší splatností. Jejich ceny sice nelze vnímat jako předpovědi, ale i tak je z pohledu na ně zřejmé, že obrázek není tak růžový a že plynová krize jistě není za námi. Pokud například srovnáme ceny plynu na rok 2023 (aktuálně kolem 130 EUR/MWh), tak oproti situaci před měsícem sice rovněž vidíme znatelně nižší ceny (asi o 30 %). Pokud se ale vrátíme o rok zpět, tak jsme stále na čtyř až pětinásobku. Dokonce i kontrakty na roky 2024-2026 (nynější rozpětí mezi 95-30 EUR/MWh) se obchodují za tří až pětinásobek cen, které jsme na uvedené roky mohli vidět touto dobou.
Vývoj v poslední době lze tedy číst i tak, že co se týče plynu, větší výzva než letos se před Evropou možná rýsuje na příští zimu (2023/2024), kdy už asi opravdu nemůžeme počítat s tím, že zásobníky bude plnit i plyn z Ruska. Na druhou stranu ale platí, že pružnost poptávky v čase roste. Přeloženo do češtiny to znamená, že máme další rok na to se s novou realitou energetických trhů vypořádat.
Okomentovat na facebooku
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun