Technologie inteligentních sítí a čínské "zelené" výzvy
V podmínkách, kdy hospodářský růst zpomaluje a mění se vzorce spotřeby energie, by rozvíjející se čínský systém inteligentních sítí mohl pomoci najít cestu k uhlíkové neutralitě.
Pokud je energie krví moderního hospodářství, v Číně dochází k modernizaci tepen. Druhá největší ekonomika světa zahájila rozsáhlou kampaň na modernizaci a rozšíření své elektrické sítě, do níž plánuje během let 2020-2025 investovat 3 bilionů jüanů (415 miliard dolarů).
Politici v Pekingu jsou odhodláni posílit systém rozvodných sítí v zemi tak, aby se stal jedním z nejrychlejších a "nejchytřejších" na světě. Vzhledem k tomu, že hospodářský růst země v jiných oblastech zpomaluje, budou projekty, jako je modernizace sítě, těžit z cílenějšího přístupu Číny ke stimulaci infrastruktury a rostoucí poptávky po ekologičtější energii. Důsledky pro investory se přitom týkají mnoha odvětví.
Inteligentní síť je síť umožňující obousměrný tok elektřiny i dat o spotřebě pomocí digitálních komunikačních a automatizačních technologií. Chytré sítě se odklánějí od tradičního způsobu přenosu "one to one" a mohou využívat umělou inteligenci k sladění nabídky a poptávky ve více regionech. Díky velké flexibilitě mohou vyrovnávat přenos energie z obnovitelných zdrojů, jejíž dodávky jsou často velice nestálé.
Přestože čínský ekonomický výhled naráží na nepříznivé faktory, jako jsou snižující se spotřeba, pokles trhu s nemovitostmi, omezení související s covidem-19 a geopolitické napětí, lze očekávat, že investice do dynamických oblastí, jako jsou technologie inteligentních sítí, se stanou silným motorem hospodářského růstu.
Ekologičtější cíle
Nové investice do rozvodných sítí jsou částečně vyvolány ambiciózním cílem Číny dosáhnout do roku 2060 uhlíkové neutrality, což bude znamenat rychlý růst spotřeby nově vytvořené energie. V loňském roce země spotřebovala přibližně 1 bilion kilowatthodin energie z obnovitelných zdrojů, což představuje přibližně 12 % celkové spotřeby. Více než polovina celkové spotřeby elektřiny však stále připadá na uhelné elektrárny. Podle politických směrnic vydaných čínskou vládou zvýší země v rámci úsilí o dosažení uhlíkové neutrality v příštích desetiletích podíl spotřeby zelené energie na více než 50 %. V Evropě tvoří obnovitelné zdroje energie až čtvrtinu spotřeby elektřiny a existuje plán, jak tento podíl do roku 2050 zvýšit na 55 %.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/investice/strategie-analyzy-tipy/technologie-inteligentnich-siti-cinske-zelene-vyzvy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.12.2024 Vybrali jsme TOP 5 dárků ze světa technologií.
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory