O inflaci, sazbách a akciích aneb Zima se blíží
Je mi líto, že musím zklamat mladší čtenáře, kteří si mysleli, že titulek odkazuje na Hru o trůny. Odkazuje totiž na film Byl jsem při tom. V tomto snímku z konce 70. let hraje Peter Sellers prostého zahradníka Chaunceyho Gardinera, který se stane miláčkem Wall Street a prezidentovým poradcem. Lidé si jeho elementární sezónní zahradnické tipy mylně vykládají jako prorocké rady. Za všechny příklad: "Na zahradě vše roste podle ročních období. Nejdříve přichází jaro a léto, ale po nich nás čeká podzim a zima."
Letos přichází na světové trhy opět zima. Na ty kryptoměnové přišla dokonce již loni a drží se jich od listopadu, kdy Fed změnil svou politiku. Obecně vzato platí totéž i pro akciové trhy, jen s výjimkou krátkého oteplení letos na jaře a pár slunečných měsíců po schůzce FOMC 16. června. Na té bylo ohlášeno dramatické zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu a trhy doufaly, že Fed brzy přestane zpřísňovat politiku, protože by agresivní zvyšování sazeb poškodilo ekonomiku.
Již od počátku roku 2020 tvrdíme, že nás čeká pevně zakořeněná a trvalá inflace. To stále platí, rychle se ale blíží k bod zlomu celé světové ekonomiky. Ten přijde kvůli "extrémně jestřábímu postoji" politických institucí právě v tomto kvartálu. Povedou k němu tři faktory:
- Světové centrální banky si uvědomily, že je pro ně lepší zaujmout přehnaně jestřábí postoj než pokračovat v šíření názoru, že je inflace jen přechodná a zůstane ukotvená.
- Americký dolar je neuvěřitelně silný. Prostřednictvím vyšších cen dováženého zboží a komodit proto snižuje světovou likviditu a omezuje reálný růst.
- Fed je připraven konečně rozjet naplno svůj program kvantitativního utahování (omezování bilance centrální banky o 95 miliard dolarů měsíčně).
Tyto tři špatné zprávy znamenají, že ve 4. čtvrtletí dojde přinejmenším ke zvýšení volatility, možná ale i k velkým problémům na akciových i dluhopisových trzích.
Pokud do 4. čtvrtletí vstupujeme s extrémně jestřábím postojem, co přijde dále? Je možné, že namísto toho, aby trh kvůli vyšším výnosům jen upravoval indikátory ocenění, začne v cenách aktiv naplno zohledňovat očekávanou recesi. Tento bod obratu může přijít již v prosinci, kdy bude společně se třemi uvedenými faktory vrcholit i růst cen energií.
Celý článek najdete na https://www.investicniweb.cz/ekonomika-politika/ekonomika/o-inflaci-sazbach-akciich-aneb-zima-se-blizi
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna