Německá inflace překonala očekávání a 70leté maximum (Komentář)
ČNB bez většího překvapení ponechala úrokové sazby na současné úrovni, klíčová repo sazba tak setrvává na 7 %. Na tiskové konferenci již tradičně také zaznělo, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Celkově tisková konference nepřinesla žádné nové informace. Rizika a nejistoty byly vyhodnoceny jako výrazné ale vyvážené. Guvernér Aleš Michl akcentoval riziko mzdově-inflační spirály, nicméně konkrétní úroveň růstu mezd, která by byla považována jako excesivní, zmíněna nebyla. Viceguvernérka E. Zamrazilová již dříve zmiňovala úroveň přesahující 5, 6 nebo 7 %. Podle nás úrokové sazby zřejmě již dosáhly svého vrcholu, kde by měly setrvat po delší dobu. Začátek sestupné trajektorie předpokládáme až začátkem druhé poloviny příštího roku.
Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na 93,7 b., což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně důvěra v ekonomiku v těchto oblastech se stále nachází výrazně nad úrovněmi zaznamenanými během covidového propadu. Naopak spotřebitelská důvěra zaznamenává historicky nejnižší úroveň.
Německá inflace překonala 70leté maximum a zároveň i konsensus analytiků, když vystoupala na 10,9 % y/y (vs konsensus 10,2 %). K závratnému 2,2% meziměsíčnímu tempu významně přispělo zrychlení růstu cen energií a dopravy, což je z velké části dáno odezněním opatření snižující daně na pohonné hmoty a vypršením platnosti zlevněného jízdného na veřejnou dopravu. Překvapení směrem nahoru tedy nakonec může přinést i zítřejší inflace v eurozóně. V reakci na to budoucí kontrakty vázané na říjnové zasedání ECB významně poskočily a již téměř plně v cenách zahrnují 75bodové zvýšení úrokových sazeb. Volání po dalším tzv. „jumbo-hiku“ jsou nicméně evidentní také z posledních vyjádření některých představitelů ECB.
Euro během evropské seance stihlo korigovat ranní ztráty a skončilo poblíž otevírací úrovně 0,974 USD/EUR. Středoevropské měny s výjimkou české koruny výrazně oslabovaly až o 2% v případě maďarského forintu, zatímco polský zlotý ztratil 1,1 %. Česká koruna potom, co se před tiskovou konferencí ČNB potácela těsně pod hranicí 24,70 CZK/EUR, skokově posílila o více než 0,5 %. Riziková aktiva dnes čelila výrazným výprodejům v návaznosti na horší globální sentiment a zvýšené sázky na 75bodový hike od ECB.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada