Komise vyhlašuje výzvu pro vysídlené výzkumné pracovníky z Ukrajiny
Program MSCA4Ukraine financovaný Komisí v rámci akcí „Marie Curie-Skłodowská“ dnes zveřejnil výzvu k podávání žádostí na podporu vysídlených výzkumných pracovníků z Ukrajiny.
MSCA4Ukraine, s celkovým rozpočtem 25 milionů EUR, bude poskytovat stipendia pro doktorandy a postdoktorandské výzkumné pracovníky.
Hostitelské organizace a výzkumní pracovníci mající o program zájem již mohou začít připravovat své žádosti a na internetových stránkách MSCA4 Ukraine využít zprostředkovatelských služeb při navazování kontaktů a konzultovat specifikace výzev programu, včetně kritérií způsobilosti, požadavků na podání žádosti, pokynů pro žadatele, a podmínky programu.
Informační den pro případné hostitelské organizace se bude konat dne 6. října. Výzkumní pracovníci, kteří se chtějí přihlásit, by měli nejprve připravit žádost ve spolupráci se svou potenciální hostitelskou organizací a ta podá návrh za výzkumného pracovníka prostřednictvím internetového portálu. Žádosti budou přezkoumávány průběžně, dokud nebudou vyčerpány všechny dostupné finanční prostředky.
Výkonná místopředsedkyně Margrethe Vestagerová prohlásila: „Díky tomuto programu můžeme talentovaným výzkumným pracovníkům pomoci realizovat konkrétní vědecké projekty. Zejména pak osobám postiženým invazí Ruska na Ukrajinu, neboť věda a inovace musí ve své práci pokračovat i navzdory této těžké době.“
Komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová dodala: „Je zásadní, abychom podpořili ukrajinskou vědeckou obec. Prostřednictvím programu MSCA4Ukraine umožníme předním badatelům pokračovat ve své práci a podílet se na obnově ukrajinského výzkumného a inovačního prostředí a zároveň posílíme solidaritu a vědeckou spolupráci mezi EU a Ukrajinou.“
Program, který je prováděn zkušeným konsorciem podporujícím ohrožené výzkumné pracovníky, umožní akademickým i neakademickým organizacím v členských státech a zemích přidružených k programu Horizont Evropa hostit výzkumné pracovníky, a to po dobu šesti měsíců až dvou let. Úkolem programu je poskytovat pomoc špičkovým vědcům, aby mohli pokračovat ve své práci v jakékoli oblasti výzkumu a inovací, měli ideální podmínky a přístup k odborné přípravě, dovednostem a možnostem profesního rozvoje. Cílem program je rovněž usnadnit návrat vědců zpět na Ukrajinu, jakmile to podmínky dovolí, za účelem obnovy výzkumné a inovační kapacity země.
Souvislosti
Komise podporuje výzkumné pracovníky z Ukrajiny prostřednictvím řady iniciativ. EU a hostitelské organizace v rámci akcí „Marie Curie-Skłodowská“ podporují ukrajinské výzkumné pracovníky.
Program MSCA4Ukraine vznikl v rámci reakce EU na ruskou invazi na Ukrajinu a na základě potřeby rychle podpořit vysídlené výzkumné pracovníky z Ukrajiny a umožnit jim pokračovat v práci v Evropě a pomáhá chránit ukrajinský systém výzkumu a inovací a svobodu vědeckého výzkumu obecně. Je spravován určitými organizacemi, které jsou součástí stávajícího projektu InspirEurope financovaného z akcí „Marie Curie-Skłodowská“, který již poskytuje podporu ohroženým výzkumným pracovníkům.
Dne 22. března 2022 spustila Komise portál „Evropský výzkumný prostor pro Ukrajinu“ (ERA4 Ukraine), jednotné kontaktní místo pro informační a podpůrné služby určené pro výzkumné pracovníky, kteří buď působí na Ukrajině nebo odtud museli uprchnout. Portál sdružuje iniciativy na úrovni EU, a to podle jednotlivých zemí a nevládních skupin. Má za cíl pomoci konfliktem postiženým výzkumným pracovníkům nalézt bydlení a pracovní příležitosti, usnadnit uznávání jejich diplomů a nabídnout další služby.
Další informace
Více informací o programu MSCA4Ukraine
Více informací o výzvě k podávání žádostí
Více informací o tom, co EU dělá pro ukrajinské výzkumné pracovníky
Více informací o projektu InspirEurope
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Platové tabulky zdravotníků a sociálních pracovníků 2020
- Žádost o invalidní důchod - formulář sepisuje pracovník OSSZ
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Komise vyhlašuje výzvu pro vysídlené výzkumné pracovníky z Ukrajiny
- Komise vyhlašuje výzvu pro vysídlené výzkumné pracovníky z Ukrajiny
- Komise podpoří 124 výzkumných pracovníků z Ukrajiny, kteří uprchli před válkou
- Evropská komise vyhlašuje první výzvy k předkládání návrhů na podporu audiovizuálního odvětví
- Komise vyhlašuje výzvy v hodnotě 7,5 milionu eur na podporu integrace ukrajinských malých a středních podniků do jednotného trhu
- Komise vyhlašuje výzvu k předkládání návrhů na technologie pro nulové čisté emise v hodnotě 4 miliardy eur v rámci Inovačního fondu
- Pracovníci z Ukrajiny - navýšení příjmu žádostí, více peněz v rámci Režimu zvláštního zacházení pro kvalifikované pracovníky z Ukrajiny - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Pracovní program pro Erasmus+ na rok 2023: Komise navyšuje roční rozpočet a zaměřuje se na studenty a pracovníky z Ukrajiny (10.3.2023)
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory