Zvažovaná regulace bezpečnosti kritické infrastruktury se má zaměřit pouze na nejcitlivější prvky, říká soukromý sektor
Telekomunikační operátoři, energetické firmy, provozovatelé vodovodů a kanalizací a desítky provozovatelů kritické infrastruktury - ti všichni s napětím očekávají, jak budou vypadat nová legislativní pravidla zajištění bezpečnosti dodávek pro strategickou infrastrukturu. Nová úprava může znamenat výrazné omezení v tom, jaké dodavatele si budou moci tyto instituce a společnosti vybírat v nejcitlivější části své infrastruktury. Celý soukromý sektor její přípravu podrobně sleduje, protože má oprávněné obavy z růstu nákladů i zbytečné regulace nad rámec toho, co je nutné. Zároveň provozovatelé kritické infrastruktury ujišťují, že jsou odpovídající garance bezpečnosti schopni zaručit i za stávajících pravidel. O finální podobě návrhu posuzování rizik by mělo být jasno do příštího května, kdy jej Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) má předložit vládě. Jde přitom o problematiku, která se v důsledku může dotknout životní reality milionů Čechů.
Právě proto uspořádala pražská nezisková organizace CEVRO z.s. na toto téma diskusi se zástupci státní správy, poslanci i zástupci asociací soukromých subjektů a také členy akademické sféry. Debaty se účastnili poslanci Pavel Žáček a Jiří Havránek z ODS, ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš Kintr a jeho náměstek Tomáš Krejčí, prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu Jakub Rejzek, šéfka Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková, zástupci Asociace kritické infrastruktury Jan Klouda a Michal Moroz a také zástupci akademické sféry, garant MBA oboru Management kybernetické bezpečnosti na CEVRO Institut Aleš Špidla a člen Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Michal Poupa.
NÚKIB má předložit vládě příslušný mechanismus posuzování rizik, do května příštího roku. Má hodnotit především strategická rizika spojená s dodavateli, tedy zda nejsou pod vlivem třetí země, která může být nepřátelská k zájmům Česka nebo našich spojenců, a jaké tento případný vztah představuje riziko. “Jde o výsostně urgentní téma. Je to jedinečná možnost předejít nezdravému prohloubení závislosti na rizikových dodavatelích, jejíž důsledky dnes vidíme u plynu a ropy,” uvedl ve svém úvodním slově ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
Člen prezidia Asociace kritické infrastruktury Jan Klouda ve své prezentaci položil otázku, jaký je nejmenší rozsah regulace, který povede k zajištění cíle. “My jako provozovatelé kritické infrastruktury jsme již pod velkým množstvím regulací, které nám dávají řadu povinností. Známe svůj byznys i svou infrastrukturu a víme jak v ní rizika řídit a jsme schopni je ošetřit,” uvedl Klouda a dodal: “Důležité je vědět, jak velké je riziko, které chceme ošetřit. Neexistuje žádná stoprocentně bezpečná technologie, pokud existují dodavatelé, které je třeba ošetřit ze strategického hlediska, musíme znát, jak velké je ono inkrementální riziko, které z jejich použití vyplývá.
Michal Poupa z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT pak podal technický výklad bezpečnosti telekomunikačních sítí s důrazem na 5G sítě. Uvedl, že již ve standardu je zabezpečení výrazně lepší, než u sítí předchozích generací a že je možné pojmenovat kritické a klíčové části sítě, na které by mohla dopadat přísnější regulace a podle toho nastavit bezpečnostní politiku. Rizika v méně kritických částech sítě je možné ošetřit dle Poupy správným nastavením dle standardů.
Michal Moroz, výkonný ředitel Asociace kritické infrastruktury, řekl, že není zcela jasné, jaký je vlastně cíl státu v celé debatě. “Důležité je o jaké infrastruktuře se bavíme. Zaznívají pojmy jako strategická infrastruktura, významná infrastruktura, kritická infrastruktura, kritická informační infrastruktura a některé z nich nejsou nikde v zákoně definované, to debatu komplikuje,” uvedl Moroz. “Otázka také je, jak hluboko mechanismus půjde. Jsou tu třeba kamery, které vyrábí společnost vlastněná čínským státem, které ale dodávají německým firmám, ty to rebrandují a prodávají jako součást nějakého svého německého řešení. Výrobci mnoha základnových desek, čipů a modemů jsou tchajwanské firmy, ale řada komponent je v nich z Číny, upozornil Moroz na úskalí rozsahu mechanismu.
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?