Argentinští těžaři mohou využít globální poptávku po lithiu a mědi
V souvislosti s globálním trendem přechodu na zelenou energetiku a dopravu má Argentina unikátní pozici k tomu, aby využila měnící se poptávku po nerostných surovinách. Zraky se upínají především k lithiu a mědi. V souvislosti s dluhovými závazky je těžební sektor pro zemi důležitým zdrojem příjmů.
Ilustrační foto: Shutterstock
Investování v Argentině má sice určité výhody, ale společnosti musejí počítat také s vysokou inflací, politickou nejistotou a složitými devizovými pravidly, která vyžadují rozsáhlé znalosti právního rámce. 75 % plochy perspektivních oblastí v zemi zůstává neprozkoumaných. Těžební činnost je tedy v Argentině stále na začátku, což znamená významnou příležitost pro aktivitu firem v rámci stávajících i nových těžebních projektů.
ZATÍM NEVYUŽITÝ POTENCIÁL
Těžba kovů se v Argentině zaměřuje především na zlato, stříbro, měď, olovo či zinek. Podle ministerstva hornictví Argentiny je ke dnešnímu dni aktivních 87 těžařských projektů spojených se vzácnými kovy, a to v různých fázích realizace. Pro letošní rok se odhaduje, že by mohly být vyvezeny kovy v hodnotě 4 miliard amerických dolarů. To však zdaleka nedosahuje potenciálu tohoto odvětví. Například Chile v roce 2021 vyvezlo vzácné kovy v hodnotě 57,8 miliardy USD. Politická a hospodářská nestabilita, inflace, omezování směnných kurzů a nedostatečná infrastruktura jsou hlavními důvody, které zpozdily rozvoj tohoto odvětví.
NEJVĚTŠÍ NADĚJE: MĚĎ A LITHIUM
V nejbližším období se bude v Argentině rozvíjet především těžba mědi. V různých fázích rozvoje se nachází osm megaprojektů v pěti provinciích, jejichž výstavba si v příštích několika letech vyžádá investice ve výši více než 22 miliard USD a umožní zvýšit vývoz tohoto kovu na více než 11 miliard USD ročně. Zásoby mědi se nacházejí na severozápadě a dosahují přibližně 1 miliardy tun, což představuje 40 % světových zásob. Celosvětová poptávka po mědi se bude se zvyšovat v důsledku přechodu na elektrické dopravní prostředky.
Argentina je též třetím největším producentem lithia na světě, přičemž v provozu jsou dva projekty, které představují 16 % světové produkce. Kromě toho se realizují dva projekty na rozšíření těžby a tři další jsou v pokročilé fázi průzkumu. V příštích letech by se tak vývoz mohl zvýšit pětkrát, či dokonce sedmkrát. Jen do roku 2025 se v oblasti lithia očekávají investice v hodnotě 5 miliard USD. Země má velký potenciál stát se nejdůležitějším vývozcem lithia – taktéž důležitého pro elektromobilitu – na světě.
VLASTNÍKY JSOU PROVINCIE
Argentinská ústava stanovuje, že provincie jsou původním vlastníkem přírodních zdrojů na svém území, a proto jsou samotné doly majetkem provincií, které udělují koncese na jejich využívání. Těžební činnost má zvláštní režim podpory na národní úrovni, který jednotlivé provincie dodržují. Zákon o důlních investicích zaručuje 0% sazbu na dovoz investičních statků (zařízení, náhradní díly), vstupů nezbytných pro provoz, jakož i dvojí odpočet daně z příjmu na výdaje na průzkum, zrychlené vrácení DPH, tříletý zrychlený režim odpisů, a zavádí 3% strop pro provinční licenční poplatky.
Je nezbytné podotknout, že Argentina se aktuálně nachází na hranici ekonomického rozvratu. Těžební projekty nevyužívají místní financování, ale externí kapitál, takže zvýšení úrokových sazeb argentinského pesa na ně nemá významný vliv. Ovlivňuje však místní dodavatele. Těžební společnosti však musí své příjmy z vývozu přepočítávat podle oficiálního kurzu dolaru, který v posledních 18 měsících zaostává za inflací.
Pro české firmy není Argentina neznámou a v minulosti již dodávaly například řešení pro přepravu hornin. Aktivní zde byla i společnost zaměřující se na vysoce moderní přístroje zkoumající složení a vlastnosti získaného produktu. V roce 2019 se uskutečnila podnikatelská mise zahrnující české firmy těžařského průmyslu. Firmy se mohou uplatnit také jako subdodavatelé velkých (kanadských, čínských, britských) investorů, kteří zde aktivity teprve rozvíjí (Lundin Mining, Randgold Resources, Glencore, McEwen Mining apod.).
Radek Hovorka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?