Roubini varuje před 'dlouhou a ošklivou' recesí. Bude trvat celý příští rok a akcie klesnou o 40 procent
Ekonom Nouriel Roubini, který předpověděl finanční krizi v roce 2008, očekává na konci roku 2022 „dlouhou a ošklivou“ recesi v USA i celosvětově, která by mohla trvat přes celý rok 2023. A s tím i prudký pád u indexu S&P 500.
"Dokonce i při běžné recesi může S&P 500 klesnout o 30 %," poznamenal v pondělním rozhovoru Roubini, předseda představenstva a generální ředitel Roubini Macro Associates. Při „skutečně tvrdém přistání“, které očekává, by však mohl klesnout o 40 %.
Dosažení 2% inflace bez tvrdého přistání bude pro Fed „nesplnitelnou misí“. Roubini očekává v listopadu i prosinci navýšení sazeb Fedem o 50 bazických bodů. To by vedlo k sazbám na konci roku mezi 4 % a 4,25 %.
Nicméně přetrvávající inflace, zejména v oblasti mezd a sektoru služeb, bude znamenat, že Fed „pravděpodobně nebude mít jinou možnost“, než sazby dále zvyšovat až k 5 %. Navíc negativní nabídkové šoky pocházející z pandemie, rusko-ukrajinského konfliktu a čínské politiky nulové tolerance covidu přinesou vyšší náklady a dopadnou na ekonomický růst. To ztíží současný cíl Fedu - „růstovou recesi“ – vleklé období slabého růstu a rostoucí nezaměstnanosti za účelem zastavení inflace.
Jakmile bude svět v recesi, Roubini neočekává podporu skrze fiskální stimuly, protože vládám s příliš velkým dluhem „dochází fiskální munice“. Vysoká inflace by také znamenala, že „pokud děláte fiskální stimuly, přehříváte agregátní poptávku“. V důsledku toho očekává stagflaci jako v 70. letech a masivní dluhovou tíseň jako při globální finanční krizi. "Nebude to ani krátká, ani mělká recese, bude krutá, dlouhá a ošklivá," řekl.
Podle Roubiniho bude americká a globální recese trvat celý rok 2023 v závislosti na závažnosti nabídkových šoků v nabídce a finančních problémů. Během krize v roce 2008 byly nejvíce zasažené domácnosti a banky. Tentokrát se budou rozpadat korporace a stínové banky, jako jsou hedgeové fondy, soukromé kapitálové fondy a úvěrové fondy.
V Roubiniho nové knize „Megathreats“ popisuje 11 střednědobých negativních nabídkových šoků, které snižují potenciální růst růstem výrobních nákladů. Patří mezi ně deglobalizace a protekcionismus, přesun výroby z Číny a Asie do Evropy a USA, stárnutí populace ve vyspělých ekonomikách a na rozvíjejících se trzích, omezení migrace, oddalování USA a Číny, globální změna klimatu a opakující se pandemie. "Je jen otázkou času, než přijde další ošklivá pandemie," dodal.
Jeho rada investorům zní: "Buďte s akciemi opatrní a mějte více hotovosti." I když hotovost ukusuje inflace, její nominální hodnota zůstává na nule, „zatímco akcie a další aktiva mohou klesnout o 10 %, 20 %, 30 %. V oblasti fixního příjmu doporučuje držet se dál od dluhopisů s dlouhou dobou trvání a přidat ochranu proti inflaci v podobě krátkodobých státních dluhopisů nebo dluhopisů zohledňujících inflaci, jako jsou TIPS.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři