Ministerstvo spravedlnosti zveřejňuje novou doporučující tabulku výživného pro veřejnost
Nová doporučující tabulka, kterou Ministerstvo spravedlnosti připravilo, je zamýšlena především jako nástroj pro veřejnost. Je určená k tomu, aby si občané sami mohli určit orientační výši výživného. Měla by napomáhat především v situacích, kdy by rodiče mohli sami dospět k dohodě, ať už při rozpadu neformálního svazku či při úpravě poměrů nezletilého při rozvodu. Tabulky, manuál i kalkulačku alimentů zájemci najdou na novém webu, který ministerstvo spustí v nejbližších dnech.
Materiál je určen široké veřejnosti. „Úprava doporučující tabulky při určování výše výživného povede ke zvýšení právní jistoty všech účastníků řízení před soudem, především pak dětí a jejich rodičů. Právě předvídatelné rozhodování soudů a transparentní určování výše výživného mezi rodiči povede ke snazšímu hledání dohod. A dohoda je to, co je mezi rodiči v takových situacích ve vztahu k dítěti to nejcennější," vysvětlil náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
V roce 2010 vydalo Ministerstvo spravedlnosti materiál „Doporučená výchozí rozmezí pro stanovení výše výživného" za účelem sjednocení rozhodovací praxe soudů v otázkách výživného na nezaopatřené děti. Užívání doporučených rozmezí jsme po uplynutí 10 let jejich aplikace vyhodnotili a v roce 2021 jsme zpracovali „Analýzu využívání tzv. doporučující tabulky k určování výživného". Tuto analýzu naleznete zde.
Dosavadní doporučující tabulka byla touto analýzou shledána jako neodpovídající aktuální soudní praxi. Proto byl součástí analýzy i návrh úprav doporučující tabulky. Zohledněna byla v praxi dosahovaná výše výživného a přihlíženo bylo i k obdobným zahraničním pomůckám. Analýza včetně návrhů na úpravy dosavadní tabulky byla v průběhu tvorby konzultována s odborníky, kteří se dlouhodobě věnují tématu výživného. Analýza byla dále předložena k připomínkám nejen odborné veřejnosti, ale také dalším zájemcům.
Nyní ministerstvo spravedlnosti na základě všech dosavadních výstupů zveřejňuje novou verzi doporučující tabulky pro určování výživného spolu s manuálem, jak s novou tabulkou pracovat.
Nová tabulka oproti její dosavadní verzi přináší zejména následující úpravy:
- Zúžení základního rozpětí podílu výživného na příjmu povinného mezi jednotlivými věkovými kategoriemi.
- Snížení počtu věkových kategorií z 5 na 4, přičemž jednotlivé kategorie by již neměly být ohraničeny pevnou věkovou hranicí (ta by již měla být jen orientační), ale měly by vyjadřovat jednotlivé životní etapy.
- Procentuální vyjádření vlivu vyššího počtu vyživovacích povinností na snížení podílu výživného na příjmu povinného.
- Zohlednění míry zapojení povinného rodiče do péče a styku s dítětem do konečné výše výživného.
- Zavedení kontrolní částky, která by měla vyjadřovat orientační částku, která by měla povinnému po odečtení výživného zpravidla zůstat.
Materiál je určen široké veřejnosti. Tabulka umožňuje učinit si rámcovou představu o odpovídající výši výživného. Tabulka slouží jen jako vodítko a neumožňuje zohledňovat všechny zvláštnosti jednotlivého případu. Tabulka však může nepřímo napomoci konsensuálnímu a pokud možno mimosoudnímu řešení záležitosti dítěte. Jsou to především rodiče, za účasti svého dítěte s přihlédnutím k jeho věku a rozumové a volní vyspělosti, kteří by se měli o výši výživného dohodnout. Rozhodování soudu o výživném by mělo přistupovat ke slovu až v krajním případě, pokud se rodiče nejsou schopni dohodnout.
Mgr. Vladimír Řepka, tiskový mluvčí a vedoucí tiskového oddělení
20. 9. 2022
Doporučující tabulka pro stanovení výše výživného
Od května 2010 mají soudy v ČR k dispozici tabulku pro stanovení výše výživného. Doporučující tabulka vypracovaná expertní skupinou Ministerstva spravedlnosti ČR má orientační charakter, konečné rozhodnutí o výši výživného je vždy v pravomoci příslušného soudu.
Tabulka: Doporučená výchozí rozmezí pro stanovení výše výživného za účelem sjednocení rozhodovací praxe soudů v otázkách výživného na nezaopatřené děti.
Kategorie | Věk dítěte[1] | Procentuální rozmezí[2] |
1. | 0 – 5 let | 11 – 15 % |
2. | 6 – 9 let | 13 – 17 % |
3. | 10 – 14 let | 15 – 19 % |
4. | 15 – 17 let | 16 – 22 % |
5. | 18 a více let | 19 – 25 % |
Materiál s tabulkou rozeslaný soudům lze stáhnout zde.
[1] Určení věkových kategorií vychází z analýzy ČSÚ .
[2] Pro vyměření výživného z měsíčního čistého příjmu povinného rodiče. Čistým příjmem se rozumí příjem upravený o odpočty odvodů na zálohy daně z příjmu a odvodů na platby sociálního zabezpečení, zpravidla zjišťovaný jako průměr za posledních 6 – 12 měsíců.
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Platové tabulky - základní platová tabulka 2020
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Platové tabulky lékařů a zubařů v roce 2020
- Platové tabulky učitelů a pedagogů pro rok 2020
- Platové tabulky 2020
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Platové tabulky zdravotníků a sociálních pracovníků 2020
- Tabulka odchodu do důchodu
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
?