Živočichové a rostliny nám mizí před očima, ochrana rozmanitosti přírody se musí zvýšit - Vzkaz z Jakarty
Ve dnech 13. až 15. září se v indonéské Jakartě konala mezinárodní konference k tématu ochrany volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Odborníci se shodli, že pokles biodiverzity nemá stále dostatečnou celospolečenskou pozornost a je třeba zvýšit úsilí pro zastavení úbytku druhů v regionálním i globálním měřítku. Konferenci uspořádala Indonésie společně s českým předsednictvím EU ve spolupráci s Evropskou komisí.
Účastníci konference se shodli na nutnosti společného řešení klimatické krize a poklesu biodiverzity. Je zřejmé, že úbytek biologické rozmanitosti je kritický a představuje reálnou hrozbu pro všechny organismy. Zkušenosti s kovidovou pandemií ukázaly, že v případě krize je lidstvo schopné zmobilizovat obrovskou politickou vůli i finanční prostředky.
„Ochrana biologické rozmanitosti je globální výzvou a příští desetiletí bude rozhodující. Divočina nám mizí před očima a vyhynutí hrozí více druhům než kdykoli v historii. V posledních čtyřech desetiletích poklesla celosvětová populace organizmů v divoké přírodě v důsledku lidské činnosti o 60 %. Dosavadní úsilí v ochraně druhů tak bylo z velké části nedostatečné. Příroda si nemůže dovolit žádná polovičatá řešení nebo nedostatek ambicí,“ řekla na konferenci náměstkyně ministryně životního prostředí Eva Volfová.
Odborníci se shodli, že ačkoliv jsou ohrožené druhy a jejich stanoviště chráněny národní legislativou nebo předpisy EU, úsilí musí být vyšší, aby se zvrátil trend jejich vymírání. Je třeba pokračovat v zastavení nelegálního obchodu s druhy, Evropská komise proto připravuje nový akční plán EU proti nelegálnímu obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který by měl být vyhlášen na podzim tohoto roku.
Pro ohrožené druhy potřebujeme funkční biotopy. Je nutné zvyšovat počet a rozlohu chráněných území, obnovit přírodu mimo chráněná území.
Zásadní roli pro ochranu ohrožených druhů hrají zoologické a botanické zahrady. Dalším významným nástrojem jsou také forenzní laboratoře, které využívají moderní analytické metody jako např. hmotnostní spektrometrie. Tyto laboratoře poskytují orgánům činným v trestním řízení důležité informace pro potírání wildlife kriminality.
V České republice můžeme zmínit například unikátní projekty na záchranu nosorožců severních bílých či Tigris ID na identifikaci biologického materiálu tygrů v produktech tradiční asijské medicíny. Činnost zoologických zahrad je u nás podporována dotačními příspěvky Ministerstva životního prostředí, forenzní programy pak Ministerstvem vnitra ČR.
Mezi tématy konference byly také nové přístupy k ochraně volně žijících zvířat jako je asistovaná reprodukce, využití genetiky nebo telemetrie.
Oblast Indo-Pacifiku je jednou z geografických priorit českého předsednictví v Radě EU. Konference je potvrzením rozvíjející se spolupráce EU v tomto regionu.
Poslední zprávy z rubriky Životní prostředí:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada