Spotřebitelské ceny v USA po více než dvou letech klesly (Ranní zpráva z finančního trhu)
Po včerejších tuzemských datech srpnové inflace se údajů o vývoji spotřebitelských cen dočkáme z USA. Oproti červenci očekáváme mírný pokles spotřebitelských cen, což jsme viděli naposledy v květnu roku 2020. Nicméně jádrová složka ukáže na pokračující cenové tlaky. Německá finální čísla srpnové inflace již budou znamenat pouze potvrzení předběžných odhadů bez nových tržních impulsů. Z Německa bude zajímavější zářijový ZEW index očekávání investorů. Obáváme se dalšího zhoršení sentimentu ve složce očekávání, i když ne tak výrazné, jak se obává trh.
Německý ZEW index ukáže na další zhoršení nálady investorů
Z pohledu společné evropské měny se dnes obáváme negativního dopadu plynoucího ze zveřejnění německého ZEW indexu očekávání investorů. Zářijový index pravděpodobně odhalí další zhoršení hodnocení současné situace i očekávání do budoucna. Důvod je nasnadě – vysoká inflace a vysoké ceny energií a plynu ohrožující konkurenceschopnost německého průmyslu. Ve srovnání s tržním konsensem nejsme až takovými pesimisty ohledně hodnocení aktuální situace, u vyhlídek do budoucna se ale bojíme více. Odpolední inflační data z USA za srpen přinesou poprvé od května 2020 pokles spotřebitelských cen, a to o -0,1 % m/m. Hlavním důvodem je snížení cen pohonných hmot. Jádrová inflace zatím dále zrychluje, po červencových +0,3 % m/m u ní pro srpen předpokládáme +0,4 % m/m (její meziroční dynamika by tak zrychlila na 6,1 % z předchozích 5,9 % y/y).
Z domova se dočkáme červencového běžného účtu platební bilance. Námi předpokládaný schodek ve výši 37,4 mld. CZK představuje medián tržních očekávání. Schodek zahraničního obchodu v kombinaci s deficitem primárních důchodů jsou hlavními důvody, proč se celkový běžný účet platební bilance propadá do pasiva a zdůrazňuje tak zranitelnost koruny. Proti jejímu oslabování ale svými intervencemi zasahuje ČNB. A na tom se pro nejbližší dobu nic zásadního měnit nebude.
Tuzemská inflace dále klesá
Tuzemské finanční trhy se včera dočkaly nižších než očekávaných statistik o vývoji srpnových spotřebitelských cen, což se projevilo zejména na poklesu tržních úrokových sazeb. Na lokálním devizovém trhu byla reakce omezená. Po zveřejnění nižšího inflačního čísla koruna oslabila z 24,54 CZK/EUR k 24,60 CZK/EUR. Odpoledne se již ale obchodovalo opět za ceny kolem otevírací úrovně. Viceguvernér Mora, patřící v současnosti k jestřábí menšině, pro Seznam uvedl, že by úrokové sazby ještě zvýšil. Dosavadní zpřísňování měnové politiky se podle něj začne projevovat v příštím roce. Z pohledu cen energií přišla večer pozitivní zpráva o rozhodnutí české vlády zastrojovat ceny elektrické energie a plynu pro domácnosti a malé a střední podniky. Velké korporace bude vláda řešit na svém středečním zasedání.
Tuzemská srpnová inflace poklesla, když se meziměsíční růst spotřebitelských cen snížil z červencových 1,3 % na 0,4 % v srpnu. Trh přitom v průměru předpokládal dvojnásobnou dynamiku. Po sezónním očištění již pozorujeme pokles čtvrtý měsíc v řadě. Výrazně pozitivní vliv mělo zejména meziměsíční snížení cen pohonných hmot jako reakce na pokles cen ropy na komoditním trhu. Zvolnění v cenovém růstu bylo patrné v rámci většiny položek spotřebitelského koše. Z meziročního pohledu růst cen zpomalil z červencových 17,5 % na 17,2 % v srpnu, což bylo výrazně pod prognózou ČNB ve výši 19,3 %. Skutečnost byla znatelně nižší i u jádrové inflace (skutečných 14,7 % versus ČNB očekávaných 15,7 %). Nejvýraznější inflační tlaky již tak mohou být za námi. Podrobněji tuzemská inflační data za srpen rozebíráme zde https://bit.ly/3RZ60Y2.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Plyn - vývoj cen zemního plynu na komoditních trzích
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory