Co čeká Ethereum po přechodu na Proof of Stake?
Blíží se merge Etherea s Beacon Chain a jeho přechod na Proof of Stake. Kdy přesně změna přijde a co s sebou přinese?
Merge proběhne ve dvou fázích. První, pojmenovaná Bellatrix, nastane 6. září v 11:34 UTC. Jde o přípravu, která umožní samotné přepnutí o několik dnů později – mezi 10. a 20. zářím. V této druhé fázi, Paris, dojde ke změně protokolu na Proof of Stake. Měla by nastat přibližně 15. září, vzhledem ke kolísání hash rate a posunech v block time ale může toto datum kolísat až o pět dní oběma směry.
Zelenější Ethereum
Nejvýznamnější změna je samozřejmě přechod z protokolu Proof of Work na Proof of Stake. To přinese astronomickou úsporu spotřebované elektrické energie – zatímco v současnosti Ethereum spotřebovává 112 TWh/rok, spotřeba po změně protokolu by měla dosahovat jen 0,01 TWh/rok. To je 99% úspora a také snížení uhlíkové stopy.
Úspornější a zelenější Ethereum přitahuje zájem investorů. Velká spotřeba energie u kryptoměn, které používají protokol Proof of Work, je předmětem kritiky a pro některé investory také důvodem, proč se kryptoměnám vyhýbat.
Merge Etherea má i méně pozitivní stránky. Část veřejnosti od něj například očekává zrychlení transakcí nebo snížení poplatků, k výrazným změnám v této oblasti ale určitě nedojde. Kritici protokolu Proof of Stake také poukazují na to, že je potenciálně méně bezpečný a méně decentralizovaný než Proof of Work. Někteří těžaři se snaží prosadit ETHPoW, hard fork Etherea, který by pokračoval na Proof of Work.
Zakladatel Etherea Vitalik Buterin očekává vliv merge na cenu Etherea až zhruba půl roku po jeho uskutečnění, až se reálně projeví jeho přínos. Je pravděpodobné, že úspornější protokol zvýší cenu Etherea. Cenu kryptoměn není nikdy možné stoprocentně předvídat, pokud ale dojdete ke stejnému názoru a budete si chtít nakoupit Ethereum ještě před merge, nejsnazší to bude v důvěryhodné kryptosměnárně.
Pavel Niedoba
Pavel Niedoba je od roku 2013 zakladatelem a šéfem první české krypto-směnárny Simplecoin. Pracoval pro řadu významných firem, jako softwarový vývojář a architekt. Postupně přešel od automotive a engeneering k online a financím. Mezi prvními se začal věnovat také oblasti kryptoměn a správy digitálních aktiv. Pod jeho vedením se Simplecoin stala přední a uznávanou značkou v tomto oboru na českém i středoevropském trhu.
Simplecoin
Simplecoin je nejstarší česká online směnárna kryptoměn. Zaměřuje se na bezpečnost, transparentnost, uživatelsky přívětivou podporu a zákaznický servis. V současné době nabízí nákup devíti různých kryptoměn za CZK nebo EUR a připravuje další rozšíření nabídky.
Více informací na simplecoin.eu/cs.
Přečtěte si více o Ethereu
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?