Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  02.09.2022 07:46:28

Utažený trh práce v USA nahrává zpřísňování měnové politiky (Ranní zpráva z finančního trhu)

Dnes budou finanční trhy sledovat hlavně srpnový růst zaměstnanosti v USA. Počet nově vytvořených pracovních míst se podle nás snížil na 300 tis. Míra nezaměstnanosti zároveň setrvala na 3,5 %. Napětí amerického trhu práce bude pro Fed jedním z důležitých důvodů, proč pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Případné překvapení na jednu či druhou stranu proto může zahýbat sázkami na velikost hiku americké centrální banky na nadcházejícím zasedání. Z domácího pohledu bude zajímavé zveřejnění červencového růstu cen průmyslových výrobců v eurozóně, který podle tržního konsenzu výrazně zrychlil.

Růst počtu pracovních míst v USA v srpnu zpomalil

Zaměstnanost v USA v srpnu solidně vzrostla, i když pomaleji než v červenci. Předpokládáme, že počet pracovních míst v nezemědělském sektoru vzrostl o 300 tisíc. To je výrazně méně než překvapivě vysoký přírůstek (528 tis.) v červenci. Míra nezaměstnanosti by současně měla setrvat na červencových 3,5 %. K růstu zaměstnanosti tak zřejmě přispěl zejména návrat pracovníků na trh práce, který je patrný ve zvýšení míry ekonomické aktivity. Již v červenci sice zaměstnanost překonala předcovidovou úroveň, demografický vývoj by však za normálních okolností implikoval od té doby vznik dalších cca 2-3 mil. pracovních míst. Stále tedy vidíme značný prostor pro růst zaměstnanosti. Celkově je přetrvávající napětí amerického trhu práce pro Fed jedním z důvodů, proč pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Růst cen průmyslových výrobců v eurozóně červenci nabral na síle. Meziměsíční dynamika podle tržního konsenzu zrychlila z 1,1 % na 3,7 %. V meziročním vyjádření pak z 35,8 % na 37,3 %. Vývoj PPI v zahraničí je z domácího pohledu důležitým indikátorem síly dovážených inflačních tlaků ve výrobní sféře. Tuzemská centrální banka ve své poslední prognóze přitom předpokládala od třetího čtvrtletí zpomalování meziročního růstu PPI v efektivní eurozóně. Červencové znatelné zrychlení, které ukazuje tržní konsenzus, má tedy určitý potenciál posunout bilanci rizik inflační prognózy ČNB proinflačním směrem, byť se jedná na rozdíl od ČNB o PPI v neefektivním vyjádření, kde nejsou jednotlivé země eurozóny váženy podle intenzity zapojení do zahraničního obchodu s ČR.

Tuzemský průmysl se potýká se slábnoucí poptávkou

Domácí výrobní PMI v srpnu zůstal podle očekávání na červencových 46,8 bodech. Již třetí měsíc  řadě tak došlo optikou tohoto ukazatele k meziměsíčnímu zhoršení situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu. Zatímco problémy se subdodávkami podle nákupních manažerů rychle odeznívají, dopadá na český průmysl slábnoucí poptávka. Firmy ji řeší nižšími objemy výroby i snižováním zaměstnanosti. Celkově včerejší údaj potvrzuje naše očekávání, že českou ekonomiku čeká ve druhé polovině roku technická recese, kterou bude doprovázet postupné oslabování inflačních tlaků a mírný nárůst nezaměstnanosti. Více zde: https://bit.ly/3wKTraI.

Letošní srpnový schodek státního rozpočtu zhruba odpovídal pandemickému roku 2020. Stát do konce letošního srpna hospodařil s deficitem ve výši 231,1 mld. . Oproti loňskému rekordnímu roku je schodek nižší o 66,9 mld. , což odráží vyšší daňové příjmy. Letošní výsledek státního rozpočtu závisí hlavně na objemu vládní pomoci v souvislosti s vysokými cenami energií a na dodávkách plynu. Více zde: https://bit.ly/3pZptMD.

Solidní data z amerického trhu práce i průmyslu zvyšují tržní sazby. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti za uplynulý týden včera překvapil o něco nižší hodnotou (232 tis., oček. 248 tis.). Očekávání překonal i srpnový ISM z průmyslu, v rámci něhož ukazatel zaměstnanosti vzrostl na pětiměsíční maximum. Po středečním překvapivě slabém růstu zaměstnanosti v srpnu podle ADP reportu jsou tedy signály před dnešními payrolls poměrně smířené.  Americké tržní sazby včera vzrostly oproti těm evropským viditelně více, z čehož těžil dolar, který tak opět prolomil v páru s eurem paritu. Zveřejnění srpnových PMI ve středoevropském regionu výraznou reakci tamních měn včera nevyvolalo. Česká koruna, polský zlotý i maďarský forint tak včerejšek zakončily k euru poblíž otevíracích hodnot.


Autor: Jaromír Gec

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.


Poslední zprávy z rubriky Investice:

Út   9:21  Graf dne - US100 (17.12.2024) X-Trade Brokers (XTB)
Út   9:13  Klíčový den pro výhled německé, ale i americké ekonomiky Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Út   9:00  Ekonomiku táhly výdaje na konečnou spotřebu ČSÚ (ČSÚ)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688