Dva roky stará lekce z oslavy na Karlově mostě
Vzpomínáte si ještě na jednu radostnou událost, která se odehrála na konci června 2020 v Praze?
Vzpomínáte si ještě na jednu radostnou událost, která se odehrála na konci června 2020 v Praze? Připomíná ji například tento titulek Seznam zpráv: "Na Karlově mostě postavili 515 metrů dlouhý stůl. Hostina ukončí epidemii." Bohužel všichni víme, jak to dopadlo. A současné domácí debaty o tom, jak moc jsou plné plynové zásobníky a jak přežijeme příští zimu, situaci s koronavirem v jistých ohledech nepříjemně připomínají. Již několikrát jsme v Rozbřesku rozebírali, že při pohledu na trh s komoditami se vyplatí věnovat pozornost termínovým kontraktům. U cen elektřiny tomu tak je, neboť kontrakt na rok dopředu se považuje běžně za měřítko neboli za benchmark. To má dobrý důvod mimo jiné i proto, že řada kontraktů pro konečné spotřebitele je fixovaných. A i ty objemy dodávané elektřiny, které zajištěné nejsou (běžné ceníky), bývají v určitém objemu od výrobců "předprodané" a od obchodníků (alespoň těch zodpovědných) "předkoupené". Čím blíže v budoucnu se spotřeba realizuje, tím větší část produkce / spotřeby bývá takto cenově fixována. To má za následek, že koncoví spotřebitelé normálně nejsou vystaveni volatilitě cen na spotovém trhu. To je dobré zejména v současné situaci, kdy ceny jdou rapidně vzhůru a do spotřebitelských cen se tak vzhledem k zajištění promítají pouze v omezené míře. Vývoj v posledních měsících je hodně znepokojivý právě i proto, že růst cen se zdaleka netýká jen termínového kontraktu na rok 2023, ale i těch delších. O nich se bohužel v médiích mluví již méně. Například kontrakty pro roky 2024 a 2025 na Německou elektřinu zdražily v srpnu asi o 100 % na cca 450, resp. 300 EUR/MWh. A právě na tato období bychom se již nyní měli ve zvýšené míře soustředit. Trh jednoduše potvrzuje, že energetická krize není jen krátkodobá záležitost. To je zároveň i silný signál, který by měl být zohledněn při hledání odezvy. Při sledování médií lze totiž snadno nabýt dojmu (snad mylného), že hlavní problém je zima 2022/2023. Vývoj na trhu ale jasně ukazuje, že politické úvahy by měly směřovat dále. Je totiž dost dobře možné (spíše dokonce pravděpodobné), že do následující topné sezóny budeme vstupovat s mnohem prázdnějšími plynovými zásobníky než do té letošní. Tato zima samozřejmě bude krušná. Pokud ale na jejím konci budeme mít takřka prázdné zásobníky a s prvními paprsky jarního slunce začneme slavit, tak můžeme už za pár měsíců krutě vystřízlivět. Podobně jako na podzim 2020 po letní oslavičce na Karlově mostě.Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Odstupné pro rok 2020 - online kalkulačka. Na jaké odstupné máte nárok?
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 rok - měna USD
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory