Podnikatelská nálada v Česku se opět zhoršila - Ranní okénko
Dnes v horském letovisku Jackson Hole začíná každoroční setkání centrálních bankéřů a trhy budou pozorně naslouchat především tomu, co na ekonomickém sympoziu řekne předseda Fedu Jerome Powell. Kromě toho dnes z USA dorazí i týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti nebo revize HDP za druhý kvartál. Analytici očekávají, že výsledek ohledně výkonu americké ekonomiky se dočká mírného zlepšení, i tak to na vystoupení z technické recese stačit nebude. V Evropě bude středem zájmu především ráno zveřejňovaný Ifo Index, který nabídne nahlédnutí do aktuální podnikatelské nálady v Německu. Odpoledne pak dorazí i zápisky z posledního zasedání ECB. Včera zveřejněný konjukturální průzkum z Česka ukázal další pokles podnikatelské nálady, a naopak mírné zlepšení v náladě spotřebitelů. V USA pak mírně zklamaly objednávky dlouhodobého zboží, když proti červnu jen stagnovaly, zatímco trh očekával růst. Podrobnější pohled ale nevypadá tak zle.
Německý Ifo index je považován za jeden z nejlepších předstihových ukazatelů budoucího růstu ekonomiky. Jak u hodnocení aktuální situace tak u budoucího výhledu ovšem očekávají analytici v srpnu další pokles hlouběji pod dlouhodobý průměr. První nápovědu možného vývoje poskytl již koncem minulého týdne ZEW index, který klesal rychleji, než trh předpokládal.
Málokdy analytici sázejí proti prvnímu odhadu HDP amerického statistického úřadu. Tentokrát se ale většina oslovených analytiků kloní k tomu, že výsledek za druhý kvartál se dočká mírného zlepšení. Medián odhaduje že namísto 0,9 % klesala americká ekonomika proti předchozímu čtvrtletí anualizovaně „jen“ o 0,7 %. Drtivá většina tipů ovšem zůstává v záporných číslech, což znamená naplnění definice technické recese. Oficiální vyhlášení recese se ovšem zatím jeví nepravděpodobně, i díky stále silnému trhu práce.
Právě trh práce bude úzce sledován i skrze dnes zveřejňovaná týdenní data sledující nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Trh nepředpokládá výraznější zhoršení a žádostí by mělo být podobně jako v předcházejících týdnech.
Pohled zpět:
Konjukturální průzkum z Česka ukazuje opět na rozpolcenost mezi domácnostmi a podnikateli. Zatímco nálada u spotřebitelů po pěti měsících v řadě stoupla, u podnikatelů došlo k dalšímu poklesu. V případě spotřebitelů jde spíše o korekci po prudkém poklesu, jestli jde o dlouhodobější změnu ukáží až další měsíce. U podnikatelů poklesla důvěra v ekonomiku u všech sledovaných odvětví, výraznější propad zaznamenalo stavebnictví. Po více než roce a čtvrt také mírně převážila část zaměstnavatelů, která očekává v období následujících tří měsíců pokles počtu zaměstnanců.
Výsledek ohledně amerických objednávek zboží dlouhodobé spotřeby vypadá na první pohled hůře, než podrobnější zkoumání prozrazuje. Červencová meziměsíční hodnota je sice horší, než trh očekával (0,0 % vs +0,8 %), hlavním důvodem je ale větší volatilita u sektoru obrany, v důsledku války na Ukrajině. Jádrový výsledek očištěný o tyto vlivy skončil v souladu s očekáváními trhu.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: Helena Horská, hlavní ekonomka
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?