Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby poklesnou (Ranní zpráva z finančního trhu)
Světový kalendář je dnes poloprázdný. Zveřejněny budou pouze americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, které čeká korekce. Nálada českých spotřebitelů i podnikatelů zřejmě v důsledků energetické krize a vysokých cen dále poklesne. Zajímavý bude pohled na maďarské mzdy, které v meziročním srovnání rostou skoro patnáctiprocentním tempem.
Důvěra v českou ekonomiku se dále zhorší
Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červenci pravděpodobně poklesly. V posledních měsících je nahoru z části hnaly i vysoké ceny. Růst cen průmyslových výrobců nicméně již zpomalil, což by mohlo opticky snížit i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Navíc již neočekáváme tak výrazné objednávky letadel a dopravních prostředků, jakých jsme byli svědky v červnu.
V Česku bude zveřejněna spotřebitelská a podnikatelská důvěra za srpen. Nálada spotřebitelů se v posledních pěti měsících horšila, když dosáhla nejnižších úrovní od začátku sledování tohoto ukazatele. Ani srpen v tomto ohledu vzhledem ke stále rostoucím cenám zřejmě nepřinese zlepšení. Nižší odbyt a stále vysoké ceny vstupů se pravděpodobně odrazí i v nižší důvěře podnikatelů, ačkoli ta ve srovnání s covidovými úrovněmi zůstává stále vysoká. Ze zbytku regionu stojí za zmínku maďarské mzdy, které v květnu meziročně vzrostly o téměř 15 %.
Euro zůstává pod paritou
Indikátory PMI za celou eurozónu nepotěšily. Kompozitní index se dostal pod padesátibodovou hranici, přičemž jeho úroveň 49,2 bodu je historicky konzistentní s mírným poklesem HDP (-0,1 % q/q). Zatímco v Q3 bude HDP pravděpodobně solidní díky sektoru služeb a turismu, v dalších dvou čtvrtletích nelze vyloučit technickou recesi (mezičtvrtletní pokles HDP dva kvartály za sebou). Společná evropská měna tak mnoho důvodu k optimismu neměla a zůstala po celý den pod paritou. Hlavním důvodem jsou ovšem rostoucí ceny energií a obavy z přerušení dodávek zemního plynu.
Negativní nálada byla patrná i na regionálních trzích. Maďarský forint ztratil 0,9 % na 412,9 HUF/EUR, polský zlotý 0,3 % na 4,78 PLN/EUR. Koruna díky hrozbě zásahu ČNB na trhu zůstávala nicméně stále přilepená k hladině 24,65 CZK/EUR.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA