Čína - Globální ekonomický výhled 8/2022
Čína
Po stagnaci HDP ve druhém čtvrtletí ani červencová data o vývoji reálné ekonomické aktivity nenaznačují výrazné zlepšení. Index PMI ve zpracovatelském průmyslu se v minulém měsíci propadl na hodnotu 49 bodů a opět se tak pohybuje v oblasti indikující ekonomickou kontrakci. Výrobní podniky dlouhodobě čelí nedostatečné poptávce, nyní navíc v situaci rostoucích nákladů, neboť se většinou jedná o odvětví s vysokou energetickou náročností produkce. V červenci došlo i ke zhoršení ukazatele aktivity v nevýrobních odvětvích. Převládající negativní ekonomický sentiment potvrzuje křehké základy, kvůli kterým bude velmi složité v dohledné době dosáhnout robustního ekonomického oživení. To odráží rostoucí vnější rizika umocněná přetrvávající nepříznivou proticovidovou politikou. Dle srpnového výhledu analytiků CF meziroční tempo růstu čínské ekonomiky v letošním roce dosáhne 3,8 %, v roce 2023 zrychlí na 5,4 %.
Čínský obchodní přebytek dosáhl v červenci rekordních 101 miliard dolarů, když export prudce vzrostl poté, co byly uvolněny protiepidemické uzavírky ve velkých čínských přístavech. Masivní obchodní přebytek Číny v letošním roce tak více než kompenzuje odliv kapitálu odrážející rychlé zvyšování úrokových sazeb amerického Fedu, a pomáhá tak udržet saldo platební bilance kladné. Na druhou stranu tlak na odliv kapitálu z Číny je tentokrát nižší ve srovnání s předchozími cykly utahování měnové politiky v USA. K tomu přispívají i přísnější podmínky a kontroly přeshraničních kapitálových toků ze strany čínských úřadů.
Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci dále zrychlil na 2,7 %. To odráželo vyšší ceny potravin, zejména vepřového masa, ovoce a zeleniny, a dále také ceny energií. Zvýšená inflace přitom vytváří tlak na měnovou politiku čínské centrální banky, která by se tak měla vyvarovat dalších masivních stimulů a nadměrného tištění peněz na podporu ekonomiky. A to navíc i v kontextu rychlého zpřísňování měnových politik ve světě, které se propisuje do slabšího kurzu žen-min-pi vůči americkému dolaru. Dle srpnového výhledu CF se nicméně bude meziroční spotřebitelská inflace v následujících dvou letech pohybovat kolem 2,5 %.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dohoda o provedení práce 2022
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- Odměna pěstouna 2022 - kalkulačka
- Příspěvek při pěstounské péči 2022 - kalkulačka
- Alimenty kalkulačka 2022 - výživné na dítě
- Zvýšení platů 2022
- Důchod OSVČ 2022 - kalkulačka
- Slevy na dani 2023, 2022: na poplatníka lze odečíst 30.840 Kč, na manželku/manžela 24.840 Kč
- Registr ekonomických subjektů ARES
- Koronavirus Čína
- Bitcoin - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky