Turecká centrální banka snižuje sazby při 80% inflaci
Dnešní zasedání turecké centrální banka přineslo překvapení. Zatímco trh očekával, že banka ponechá hlavní sazbu beze změny, skutečností bylo snížení o procentní bod. Stalo se tak v situaci, kdy turecká inflace dosahuje bezmála 80 %. Inflační cíl je přitom 5 %.
Turecko zřejmě uchlácholily miliardy z Ruska. Podle Bloombergu Rusko pomohlo Turecku navýšit devizové rezervy o více než deset miliard dolarů během dvou týdnů. Zdroje měly pramenit z investice ruského Rosatomu do turecké dceřiné společnosti, která staví jadernou elektrárnu Akkuyu na pobřeží Středozemního moře za 20 miliard dolarů. Turecký ministr financí Nebati již na začátku srpna avizoval, že objem rezerv se podaří navýšit díky peněžním transferům z ostatních zemí. Konkrétně však žádnou nezmínil.
Růst inflace je dle vyjádření centrální banky způsoben zpožděnými a nepřímými vlivy rostoucích nákladů na energie v důsledku geopolitického vývoje, nastavením cen, které nemají fundamentální základy, a rovněž silnými negativními nabídkovými šoky způsobenými růstem světových cen energií, potravin a zemědělských komodit. Výhledově banka očekává, že dynamika růstu cen poleví. Vrcholu by mělo být dosaženo na podzim na úrovni 85 % meziročně. Na konci roku očekává posun na 60 %.
Dle banky je klíčové, aby podmínky financování zůstaly příznivé pro zachování dynamiky růstu průmyslové výroby a pozitivního vývoje zaměstnanosti v období rostoucí nejistoty ohledně globálního růstu i stupňujících se geopolitických rizik. Z toho důvodu rozhodla o snížení hlavní úrokové sazby o jeden procentní bod z 14 % na 13 %. Nemělo by se přitom jednat o měnověpolitický obrat v rámci cyklu.
Překvapení se projevilo na kurzu turecké liry, která proti dolaru skokově oslabila o zhruba procento. Část ztrát kurz již smazal. Nepředpokládáme, že by dnešní kroky vyvolaly výraznější lirový výprodej. Turecká centrální banka proti tomuto scénáři již dříve zahájila opatření, ať už formou podpory „liralizace“ turecké ekonomiky, která je zaměřená na převod zahraničních depozit do lir, tak formou devizových intervencí.
Zdroj: CBRT, Bloomberg, Reuters