Brno - MU se mezi světovými univerzitami poprvé umístila v TOP 500
Žebříček ARWU (Academic Ranking of World Universities), neboli Shanghai Ranking, vydává od roku 2003 univerzita Jiatong v Šanghaji a patří mezi tři nejsledovanější univerzitní žebříčky světa. Soustředí se na výkon univerzit v oblasti vědy a výzkumu. Masarykova univerzita se poprvé objevila v hodnocení ARWU v roce 2017. Nyní, dle nejnovějších výsledků, jí patří 401. 500. pozice na světě. V aktuálním žebříčku ARWU bylo hodnoceno více než 2500 institucí, následně bylo zveřejněno pořadí 1000 nejlepších.
Jsme si vědomi odkazu našeho prvního prezidenta, který řekl, že svět stál a stojí na práci, ne na náladě. A že svět se udržuje jen prací, a to prací drobnou, prací stálou. I proto mi tento výsledek udělal neskrývanou radost, neboť jde opravdu o výrazný posun, jakého letos nedosáhla žádná jiná univerzita v České republice. Chtěl bych za něho všem lidem na Masarykově univerzitě poděkovat. Ukazuje se, že společná kultivace, otevřená diskuze a důraz na kvalitu přinášejí mezinárodní ocenění a viditelnost, uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.
Pro hodnocení světových univerzit využívá ARWU šest ukazatelů, včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science i citačního ohlasu publikací. Sleduje také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researches či počet nobelistů spjatých s danou institucí nebo akademický výkon univerzity převedený na počet jejich zaměstnanců.
Za letošním umístěním Masarykovy univerzity stojí výkon ve čtyřech indikátorech. A to v počtu publikací v časopisech Nature a Science, kde získala stejné skóre jako před rokem (7,3 bodů), v počtu publikací indexovaných na Web of Science, kde svůj bodový zisk zvýšila na 31,5 bodů (loni 30,5) a také ve svém výkonu na akademika, kde své skóre meziročně vylepšila na 22,1 bodů (před rokem 19,9). V neposlední řadě lepšímu umístění MU pomohl zástupce na seznamu vysoce citovaných výzkumníků (6,8 bodů), což se univerzitě podařilo poprvé.
Dlouhodobě se snažíme, aby Masarykova univerzita měla silnou pozici ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích. Je za tím spousta mravenčí práce od vybudování kvalitního zázemí, přes standardizované požadavky na vysokou kvalitu práce atd. Je velká čest být mezi 500 nejlepšími univerzitami světa, toto umístění dává naší práci smysluplnost a další motivaci, neboť chceme prostřednictvím výzkumu a aplikací jeho výsledků v oblasti zdraví, bezpečnosti a kvality života přispívat k řešení globálních i lokálních společenských výzev, uvedla k nejlepšímu umístění v dějinách Masarykovy univerzity prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová.
Kromě hlavního žebříčku AWRU se prosadila Masarykova univerzita také v oborových hodnoceních. Celkově se objevila v 11 oborech z celkových 54. Nejlépe dopadla v Environmental Science & Engineering (101.150. místo), Agricultural Sciences (201.300. příčka), Ecology (201.300. pozice), Geography (201.300. místo) a Veterinary Sciences (201.300. příčka).
Například Pedagogickou fakultu potěšila pozice v oborovém žebříčku Education, kde se MU již druhým rokem umístila na pozici 301 - 400 a kde je zařazena jako jediná z českých univerzit.
Poslední zprávy z rubriky Studium:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?