Podle dostupných dat zvolňují nabídkové cenové tlaky - Ranní okénko
Dnes ráno byl zveřejněn detail německého zahraničního obchodu za červen. Poněkud překvapivě si vedl export, meziměsíčně vzrostl o 4,5 % a současně byl květnový údaj revidován z -0,5 % na 1,3 %. Na druhé straně bilance vzrostly importy meziměsíčně jen o 0,2 %, za květen byly revidovány z 2,7 % na 3,2 %. Výsledek se dá číst ve směru možné revize německého HDP za Q2´22 směrem nahoru. Předběžný odhad reportovaný minulý pátek poukázal na mezikvartální stagnaci tamní ekonomiky.
Dále dorazí údaj o vývoji cen výrobců v eurozóně. Podle tržních odhadů mohlo dojít k růstu o 1 % meziměsíčně, což by představovalo zvýšení dynamiky z května, kdy ceny vzrostly o 0,7 %. Nicméně z ekonomiky přichází řada dat ukazujících, že cenové tlaky na nabídkové straně zvolňují. Klesají ceny na globálních komoditních trzích a směrem dolů se vydaly i ceny v rámci různých šetření. Například ceny v americkém průmyslu podle indexu ISM soustavně klesají již čtyři měsíce v řadě a aktuálně jsou na úrovni ze srpna 2020. Podobný vývoj hlásí některé ukazatele v Evropě. Například německý Ifo index odhalil pokles inflačních očekávání. K těmto pohybům dochází na pozadí indikací o upadající poptávce. Pozitivní aspekt očekáváného zpomalení globální ekonomiky je tak zbrzdění dosud silných nákladových cenových tlaků, které jsou posléze reflektovány i v cenách pro spotřebitele.
Investoři mají dnes poslední den připravit si pozici na zítřejší zasedání ČNB. Z forwardových sazeb vyplývá, že trh od ČNB nečeká výraznou reakci. Na horizontu šesti měsíců sotva zaceňuje jeden hike o 25bb. Konsensus odhadů analytiků je pro zítřejší rozhodnutí rozložen mezi stabilitou a 25bb zvýšením. Z více globálního pohledu pak investorům nadále dělá starosti geopolitika. Kromě pokračujícího konfliktu na Ukrajině nově sledují dozvuky včerejší návštěvu Taiwanu ze strany americké administrativy.
Pohled zpět:
Vývoj na korunovém trhu je patrně nadále v rukou ČNB. Koruna během včerejška mírně oslabila o 0,1 % a aktuálně je na 24,65 EUR/CZK. Rozešla se s vývojem zlotého a forintu, které během včerejška posilovaly. Nicméně nadále jsou oproti koruně více volatilní.
Autor: David Vagenknecht, analytik
Editor: Vratislav Zámiš, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada