Hrozba pro americko-čínské vztahy - Ranní okénko
V otázce ekonomických dat je dnešní kalendář uvolněnější, z pohledu mezinárodních vztahů ale bude pozorně sledováno, zdali se předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi nakonec v rámci své „asijské tour“ rozhodne navštívit Taiwan. Čína před podobnou akcí – která by představovala návštěvu nejvýše postaveného amerického činitele od začátku století – důrazně varovala. Včera nepříjemně překvapil český index nákupních manažerů, který poklesl na nejnižší úroveň za poslední 2 roky. Dobře nedopadl ani německý maloobchod, s takřka 10% meziročním poklesem.
Další napětí v již tak napjatých americko-čínských vztazích pomohlo včera k mírnému ochlazení dosavadní rally na akciových trzích, k přeceňování pak došlo i na dluhopisovém trhu. Například výnos desetiletého amerického dluhopisu se dostal až k 2,55 %, a zhruba od poloviny června – kdy dosáhl úrovní okolo 3,5 % – takřka bez přestávky klesá. Důvodem jsou zejména obavy z horšího ekonomického vývoje, ve výsledku pak i z méně restriktivního přístupu Fedu.
Pohled zpět:
PMI pro zpracovatelský sektor po druhé v řadě poklesl výrazněji, než trh předpokládal. Po ztrátě 1,5 bodu v červnu následuje pokles o 2,2 bodu v červenci, čímž se index dostal na 46,8, nejnižší úroveň za poslední dva roky. Dál se zhoršila situace v poptávce, domácí i zahraniční. Přísun nových objednávek poklesl nejvíce od května 2020.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4256
Po červnovém kladném výsledku se státní rozpočet vrací k záporným číslům, které pravděpodobně uvidíme i po zbytek letošního roku. Deficit se tak prohloubil o necelých 10 miliard a od začátku roku dosáhl -192,7 mld. Kč. Při srovnání s předchozím rokem je aktuální vývoj lepší, kdy deficit je nižší o necelých 90 miliard Kč. Držet se daří nižší deficit i ve srovnání s rokem 2020. Aktuálně si státní kasa vede asi o 13 miliard Kč lépe.
Více v komentáři zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4260
Vývoz se v náročné ekonomické situaci zatím drží. Na pozadí mixu částečně pozitivních, ale převážně negativních indikátorů, se ovšem predikce Indexu Exportu přesouvá z relativně příznivého tempa pro příští dva měsíce až do meziročního poklesu během podzimních měsíců.
Více v komentáři k Indexu Exportu zde: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=4258
Německý maloobchod si připsal největší meziroční pokles od roku 1980, když proti loňskému červnu klesly tržby o 9,8 %. Meziměsíčně tržby proti květnu poklesly o 1,6 %. Spotřebitelé tak omezili své nákupy více než se čekalo v reakci na rekordně vysokou inflaci. Rychlejším tempem klesaly tržby u ne-potravinových statků, jako např. u nábytku, bot nebo oblečení.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI