Červencový indikátor PMI naznačuje další zpomalování tuzemského průmyslu
Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI) se v červenci propadl na 46,8 bodů z červnových 49 a již druhý měsíc v řadě tak signalizuje zhoršování podmínek v tuzemském průmyslu, píše ve svém komentáři ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Výroba poklesla nejvýrazněji za poslední dva roky z titulu slábnoucí poptávky, která reaguje na celkový nárůst nákladů klientů spojených s vysokou inflací. Rychlým tempem klesaly také nové zakázky, a to jak domácí, tak zahraniční. Navíc snaha omezit výdaje vedla k nejprudšímu snížení zaměstnanosti od srpna 2020. Vstup tuzemského průmyslu do 3. čtvrtletí tak příliš optimisticky nevyznívá a potvrzuje očekávání, že tuzemská ekonomika v druhé polovině roku citelně zpomalí.
Dle šetření S&P Global v červenci výroba tuzemských podniků poklesla nejvýrazněji za poslední dva roky z titulu slábnoucí poptávky. Klienti omezují zájem a odkládají zakázky z titulu výrazného růstu nákladů. To vede i k rychlému poklesu nových zakázek, ty exportní klesají již pátý měsíc v řadě. Očekávání firem ohledně výroby v příštím roce se citelně snížila. Nadbytečné kapacity a pokles poptávky pak vedl k nejprudšímu snížení zaměstnanosti od srpna 2020. Vstupy firmám nadále zdražovaly, ale nejpomaleji od ledna 2021. Přenos nákladů do finálních cen také zvolnil a byl nejslabší od května minulého roku. Respondenti zmínili i lepší dostupnost některých vstupů a slábnoucí výpadky v dodávkách.
Nová předstihová data z průmyslu za červenec tak pokračují v ne příliš optimistickém trendu a naznačují pokračující poklesl aktivity tuzemského průmyslu. Nejde však o osamocený případ ČR, obdobný vývoj je patrný i v Německu a celé eurozóně. Průmyslový PMI z eurozóny byl podle finálních dat upraven lehce nahoru na 49,8 bodů z 49,6 b., ten německý se rovněž mírně zlepšil na 49,3 b. z 49,2b.
Pokud odhlídneme od covidové uzávěrky v roce 2020, zhoršuje se situace v průmyslu eurozóny nejrychleji od prosince 2012, zejména kvůli propadu ve Francii a Německu. Firmy v průmyslu uvedly, že zvýšená nejistota spojená s válkou na Ukrajině, obavy o energetickou bezpečnost a pokračující potíže v dodavatelském řetězci negativně dopadají na prodeje. Cenové tlaky sice zůstávají výrazné, ale oproti předchozím měsícům zvolňují z titulu poklesu poptávky.
Hlavní problém průmyslu tak již nejsou výpadky v dodavatelských řetězcích, které brzdily pocovidové oživování, ale pokles poptávky následkem vysokých nákladů, které nutí firmy šetřit. Ačkoli indikátory z průmyslu jsou během letních měsíců více rozkolísané z titulu celozávodních dovolených, které nejdou lehce z čísel očistit, trend je prozatím zřejmý a potvrzuje slábnoucí ekonomickou aktivitu v druhé polovině roku.
Zdroj: ČBA; Twitter
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Červencový indikátor PMI naznačuje další zpomalování tuzemského průmyslu
- Březnový PMI naznačuje další zpomalování tempa výroby v průmyslu
- Prosincový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl přinesl negativní překvapení: celkový PMI indikátor klesl na své tříměsíční minimum
- Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí další mírné zlepšení celkového PMI indikátoru
- Červencový PMI průzkum z tuzemského zpracovatelského průmyslu je zklamáním
- Červencové údaje PMI™ naznačují další silný růst českého výrobního sektoru
- Červencový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že se podmínky v tomto klíčovém sektoru české ekonomiky i nadále zhoršují
- PMI ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně a Německu naznačuje další zhoršování situace
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada