Radomír Jáč (Generali Investment)
Makroekonomika  |  03.01.2024 09:13:28

Prosincový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl přinesl negativní překvapení: celkový PMI indikátor klesl na své tříměsíční minimum

V poklesu nových zakázek v tuzemském průmyslu se projevuje přetrvávající ekonomická nejistota na straně odběratelů a slabá poptávka na hlavních exportních trzích, zejména pak v Německu.

Zaměstnanost v tuzemském zpracovatelském průmyslu v prosinci taktéž prohloubila tempo svého poklesu, přičemž pokles zaměstnanosti v tomto sektoru české ekonomiky dle průzkumu PMI trvá nepřetržitě od října 2022.

 

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v prosinci klesl z listopadové úrovně 43,2 na úroveň 41,8.

Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 43,5.

Celkový PMI indikátor v tuzemském průmyslu v prosinci meziměsíčně klesl poté, co v říjnu a listopadu rostl

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již devatenáctý měsíc v řadě.

Na úrovni 41,8 se PMI indikátor nachází na svém tříměsíčním minimu.

 

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v prosinci zrychlilo tempo poklesu nových zakázek i výroby.

Nové objednávky dle průzkumu PMI klesají již dvaadvacátý měsíc v řadě.

Objednávky jsou ve zpracovatelském průmyslu slabé prakticky napříč Evropou, v rámci prosincového průzkumu je explicitně zmiňována slabá poptávka na německém trhu.

Průzkum PMI obecně konstatuje, že nejistota ohledně ekonomického výhledu se nepříznivě projevuje ve váhání na straně odběratelů, přičemž dochází i k rušení objednávek.

 

Pokles výroby ve zpracovatelském sektoru byl v prosinci nejprudší od července 2023.

Výrobci v situaci klesající výroby a slabších objednávek dále snížili zaměstnanost: její pokles trvá nepřetržitě od října 2022, přičemž v samotném prosinci se pokles zaměstnanosti zrychlil.

 

V prosinci se dle průzkumu PMI zhoršilo očekávání ohledně výroby v tuzemském zpracovatelském průmyslu pro příštích 12 měsíců, přesto ale podnikatelé v tuzemském průmyslu očekávají, že výroba v průběhu příštích dvanácti měsíců vzroste.

 

Ohledně vývoje cenových tlaků průzkum PMI naznačuje, že se v prosinci v tuzemském zpracovatelském průmyslu zmírnilo tempo poklesu jak nákladů, tak prodejních cen.

Náklady firem ve zpracovatelském průmyslu vykázaly v prosinci desátý meziměsíční pokles v řadě.

Poosmé v řadě hlásí průzkum pokles prodejních cen ve zpracovatelském sektoru, prosincový pokles prodejních cen byl ale v této sérii nejmírnější.

Přetrvávající ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by mělo vést k zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru české ekonomiky i v dalších měsících, v prvních měsících roku 2024 bude nicméně citlivou otázkou vývoj cen energií.

 

Prosincový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí pokračující pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

Tempo poklesu výroby i nových objednávek se v prosinci prohloubilo, což platí také o tempu poklesu zaměstnanosti.

Celkový PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl tak v prosinci přerušil krátkou sérii svého zvyšování, jež bylo pozorováno v říjnu a listopadu.

Aktivita ve zpracovatelském průmyslu klesá též v Německu i v eurozóně jako celku a tuzemský zpracovatelský sektor tak naráží na slabou poptávku nejen v české ekonomice, ale také na významných exportních trzích.

Průzkum PMI tak pro tuzemský zpracovatelský průmysl vykreslil pro závěr loňského roku spíše pesimistický obrázek a rychlé zlepšení se nezdá být na pořadu dne ani pro první měsíce nového roku.

 

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688