Putin podepsal zákaz kryptoměnových plateb v Rusku
Dříve se přitom Vladimir Putin vyjadřoval ve prospěch kryptoměn, v říjnovém rozhovoru pro CNBC jim výslovně přiznal „právo na existenci“. Se začátkem ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou panovaly dokonce obavy, že Rusko využije krypto pro obcházení sankcí. To se nepotvrdilo, ruská centrální banka už koncem roku 2021 vyzvala k zákazu kryptoměn a nyní vstoupil v platnost zákon, který jimi zakazuje platit.
Zatím jde jen o zákaz plateb. Těžit a nakupovat kryptoměny je v současnosti v Rusku nadále legální. Této problematice se věnují dva další zákony, které v současnosti probírá ruský parlament. Jeden z nich se zaměřuje právě na regulaci těžařů, druhý se má týkat omezení firem, které obchodují s kryptoměnami (směnárny a burzy). Je pravděpodobné, že budou podléhat schválení a vystavení licence a pravděpodobně i dalším regulačním mechanismům. Na druhou stranu to ale znamená, že Rusko i nadále počítá s umožněním nákupu a prodeje kryptoměn, pokud se to nebude týkat směny za zboží a služby.
V rámci Evropské unie se určitě v dohledné době podobného zákazu bát nemusíme. Klidně si tedy nakupte krypto ve své oblíbené směnárně a zaplaťte s ním třeba v některé ze 4000 provozoven s terminály Global Payment, které umožňují platby kryptoměnami.
Zkrátka nepřijdete ani v některých světových zemích, kde je tendence úplně opačná než v Rusku. Dva státy, jihoamerický El Salvador a jeden z nejchudších afrických států, Středoafrická republika, přijaly Bitcoin jako zákonné platidlo. Bitcoinem tak můžete platit v obchodech nebo jeho prostřednictvím například posílat státu daně. Takové uspořádání dávalo i přes volatilitu Bitcoinu smysl v Salvadoru, kde je málo rozšířené bankovnictví, ale téměř všude je internet. U Středoafrické republiky vzbudilo podobné rozhodnutí rozruch, protože přístup k internetu má jen zhruba desetina populace.
Pavel Niedoba
Pavel Niedoba je od roku 2013 zakladatelem a šéfem první české krypto-směnárny Simplecoin. Pracoval pro řadu významných firem, jako softwarový vývojář a architekt. Postupně přešel od automotive a engeneering k online a financím. Mezi prvními se začal věnovat také oblasti kryptoměn a správy digitálních aktiv. Pod jeho vedením se Simplecoin stala přední a uznávanou značkou v tomto oboru na českém i středoevropském trhu.
Simplecoin
Simplecoin je nejstarší česká online směnárna kryptoměn. Zaměřuje se na bezpečnost, transparentnost, uživatelsky přívětivou podporu a zákaznický servis. V současné době nabízí nákup devíti různých kryptoměn za CZK nebo EUR a připravuje další rozšíření nabídky.
Více informací na simplecoin.eu/cs.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?