Fed zvýšil o 75bb, dnes se může potvrdit technická recese - Ranní okénko
Fed včera večer v souladu s tržními očekáváními zvýšil sazby o 75 bazických bodů a nepřipravil tak překvapení v podobě obávaného hiku o 100bb. Základní sazba se tím dostala na úroveň 2,25-2,50 %, čímž se přehoupla zhruba do neutrální úrovně, která nezrychluje ani nezpomaluje ekonomiku. Šéf Fedu Powell pak na tiskové konferenci popřel, že by se americká ekonomika měla nacházet v recesi, a to zejména díky silnému trhu práce. Naznačil ale, že vnímá hrozbu zpomalující ekonomiky a na dalších zasedáních tak Fed opět bude rozhodovat až podle nejaktuálnějších dat, a reporty zejména ohledně inflace a z trhu práce se tím pádem dostanou pod drobnohled investorů. To otevírá možnost méně razantním hikům a nižší finální úrovni. Od zářijového zasedání tak trh aktuálně očekává zvýšení „jen“ o 50bb, výstup nad 4 % tržní aktéři aktuálně vidí jako zcela nereálný. Pokud dnes zveřejněný výsledek HDP potvrdí technickou recesi v USA, mohou akciové trhy v očekávání méně restriktivní měnové politiky opět reagovat pozitivně a navázat na včerejší silný růst. Na evropských trzích dnes bude kromě dozvuků ze zasedání Fedu hrát prim německá inflace, která otevírá sérii červencových dat z eurozóny ohledně růstu spotřebitelských cen. Podle odhadů trhu by meziroční dynamika u našeho západního souseda měla podruhé v řadě zpomalit. Za celou eurozónu se ovšem očekává (v pátek) další zrychlení, z 8,6 % na 8,7 % - a to i na pozadí možného meziměsíčního poklesu (-0,1 %), který je sezónně v červenci relativně obvyklý.
Analytici očekávají, že v druhém kvartálu se americká ekonomika vyhnula technické recesi, když anualizovaně vyrostla o hubených 0,5 %. Ohledně výsledku ale panuje velká nejistota a rozpětí se pohybuje od -2 % po +2 %. Předběžný ukazatel od atlantského Fedu pak předpokládá pokles o 1,2 %.
První flash ohledně německé inflace by měl ukázat, že růst harmonizovaného indexu spotřebitelských cen podruhé v řadě ubral na meziroční dynamice a v červenci tak rostly ceny o 8,1 %, ve srovnání s 8,2 % v červnu (resp. CPI o 7,4 % vs. 7,6 %). Ve směru nižší inflace by mohl hrát slabší nárůst cen energií v kombinaci s některými vládními zásahy ve snaze zpomalit růst cen. Na druhou stranu se pravděpodobně potvrdí pokračující silný tlak ze strany cen potravin a v neprospěch může hrát i vysoká závislost na ruském plynu. Rychlejší ústup inflace tak očekávat nelze.
Pohled zpět:
Spotřebitelská důvěra v Německu se opět propadla, když index od GfK poprvé v historii (od roku 2005) klesl pod úroveň -30 bodů. K obavám z války na Ukrajině, z vysokých cen potravin a z problémů v dodavatelských řetězcích se nově přidaly i obavy, že v zimě nebude dostatek zemního plynu, kvůli závislosti na Rusku. V reportu mj. zaznívá, že přesvědčit spotřebitele k většímu optimismu bude nyní složité, a podmínkou je ujištění, že zásoby plynu jsou dostatečné, případně že existují jasné alternativní zdroje jak případný výpadek ruského plynu nahradit.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?