Ranní okénko - čínská makra a průmysl a maloobchod v USA
Asijské burzy dnes otevřely ve špatné náladě, když investoři reagovali na výkon čínské ekonomiky ve druhém čtvrtletí +0,4 % meziročně, což je nejnižší tempo od pandemie v roce 2020. Výsledek zaostal i za mediánem tržního odhadu (+1,2 %). V mezičtvrtletním srovnání HDP klesl o 2,6 % oproti očekávaným 2,0 %. Čínská ekonomika byla svírána přísnými lockdowny. V eurozóně dnes dopoledne vyjde květnový údaj o bilanci zahraničního obchodu, která měla navýšit deficit z 31,7 mld. EUR na 35 mld. EUR. Odpoledne dorazí série dat z americké ekonomiky, která nabídne pohled zpět (měsíční data z reálné ekonomiky za červen), ale i do budoucna (vpředhledící indikátory). Z futures vyplývá, že finanční trh nadále pracuje s možností hiku o 100bb na příštím zasedání Fedu (27. července). Tuto variantu nevyvrátili ani někteří představitelé Fedu. Na druhé straně se od ECB (zasedání 21. července) čeká dle její „forward guidance“ zvýšení sazeb o 25bb. Den zasedání ECB bude zajímavý, protože ECB současně představí nástroj, kterým bude potlačovat riziko fragmentace, tj. nerovný vývoj výnosů na jihu a jádru eurozóny. Navíc jde o den, kdy by měl být po několikadenní pauze znovu zapnut ruský plyn skrz Nord Stream 1. S klíčovými událostmi před námi tak lze do konce měsíce očekávat pokračující volatilitu eurodolaru. Euru neprospívá ani politická nejistota v Itálii, kdy hrozí odstoupení premiéra Draghi z funkce.
Americký průmysl dle odhadů během června navýšil objem výroby o 0,1 %, tj. stejným tempem jako v květnu. Pozitivně působilo zvolnění problémů v dodavatelských řetězcích, jak je patrné i z výsledků průmyslu v ČR či eurozóně. Naopak negativně působí obavy z ekonomického zpomalení, a tedy nižší poptávky, a nejistota ohledně intenzity zvyšování tamních úrokových sazeb. Že výhled průmyslu v USA není zrovna příznivý nastíní index Empire Manufacturing, který se měl dostat z úrovně -1,2 na -2,0.
Současně s průmyslem vyjde i statistika maloobchodních tržeb v USA. Po květnovém meziměsíčním poklesu o 0,3 % se čeká růst o 0,9 %. Maloobchod se opírá o pevný trh práce a pokračující růst mezd. Američané navíc více sáhli po kreditních kartách. Podle indikátoru spotřebitelské důvěry od University of Michigan již v červenci nedošlo k dalšímu zhoršení nálady. Index měl stagnovat na 50 bodech, což je ale nejnižší úroveň za poslední desítky let.
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úrokové sazby - úroky z vkladů.
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Úroková sazba hypotéky
- Srovnání půjček - sazby, podmínky, poplatky
- Sazba D57d, tarif D57d - elektřina
- Úrokové sazby ČNB
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI