Ranní okénko - Dnes průzkum ZEW v Německu a maloobchod v USA
Dnes budeme netrpělivě vyhlížet zejména výsledky červencového průzkumu instituce ZEW mezi finančními analytiky ohledně hodnocení aktuální ekonomické situace Německa včetně budoucích očekávání. V případě přítomnosti by podle trhu k zásadnější změně dojít nemělo, když i nadále je současný výkon německé ekonomiky vnímán negativně. To optimismus týkající se budoucích očekávání roste nepřetržitě od loňského srpna, zejména na pozadí poklesu inflace, predikovaného oživení německé ekonomiky včetně pro ni důležitých exportních trhů a uvolňování měnových podmínek, ačkoli ECB bude zřejmě postupovat velmi pomalu a obezřetně. Nicméně tentokrát se očekává změna trendu, kdy trh prognózuje pokles indexu z 47,5 na 41,0 bodů, a to zejména v důsledku zavedení dovozních cel na čínské elektromobily Evropskou unií. Přestože Čína věří, že se podaří najít dohodu s EU, tak je případně připravena podniknout odvetné kroky, které by měly negativní dopad i na německé automobilky, jako jsou Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW či Porsche, přičemž automobilový sektor je v Německu, podobně jako v Česku, srdcem průmyslu. Protiopatření se mohou týkat i jiných oblastí, Peking například již prověřuje možnost dumpingu ze strany vývozců vepřového masa z EU do druhé nejlidnatější země světa.
Ze Spojených států amerických dorazí údaje o maloobchodních tržbách za měsíc červen. Trh předpokládá, že v meziměsíčním srovnání bude jejich vývoj velmi podobný jako v posledních dvou měsících, kdy takřka stagnovaly. Opětovný slabší výsledek by naznačoval ochabující spotřebu domácností, která v posledních dvou letech dovedla americkou ekonomiku k mnohem lepším výsledkům, než se původně predikovalo. Zároveň by to byl další argument pro Fed, aby zahájil v relativně brzké době cyklus snižování úrokových sazeb. To by podle trhu mohlo nastat na zářijovém zasedání, s čímž také počítá naše prognóza.
Pohled zpět:
První údaj, který jsme se v novém týdnu dozvěděli, byla výše běžného účtu platební bilance. Ten skončil poprvé v letošním roce v deficitu, a to ve výši -14,7 mld. Kč. Bilance zboží a služeb sice byla v přebytku (+33,3 mld. Kč), ale saldo prvotních (-42,4 mld. Kč) i druhotných důchodů (-5,6 mld. Kč) se dostalo do záporných hodnot.
Německý průmysl zatím stále nezažehnul motory, a tak není překvapením, že i průmysl v eurozóně jako celku strádá. V květnu meziměsíčně po sezónním očištění se snížila jeho produkce o 0,6 %, přičemž trh očekával ještě mírně horší výsledek (-0,7 %). Byl to nejprudší pokles od letošního ledna a signalizuje stále velmi pomalé oživení ekonomik v Evropě.
Dle indexu Empire manufacturing se podnikatelská nálada ve zpracovatelském průmyslu během července ve státě New York zhoršila méně (-6,6 bodů), než očekával trh (-7,6 bodů). Aktivita poklesla osmý měsíc v řadě, když byl opět zaznamenán nižší počet nových objednávek i dodávek. Průmysl dále trápí nedostatečné investice díky vysokým nákladům na úvěry a také nerovnoměrné spotřebitelské výdaje. Pozitivní skutečností je alespoň snížení cen vstupů, které jsou na nejnižší úrovni za poslední rok.
Nový týden začal americký index S&P 500 se ziskem 0,3 %, naproti tomu evropským akciím se nedařilo, když například německý DAX ztratil více než 0,8 %. Výjimkou ovšem byl pražský PX, který si připsal více než 0,6 %. Koruna se pohybuje těsně pod hranicí 25,40 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?