Česká ekonomika v kleštích inflačního šoku - Rozbřesk
Ani červen nepřinesl úlevu inflačního šoku, který dále svírá českou ekonomiku. Dle včera zveřejněných údajů meziroční míra inflace znovu zrychlila, a to na 17,2 % z 16 % v květnu. Tento výsledek byl v souladu s naším i tržním očekáváním, v porovnání s jarní prognózou ČNB byl však růst cen o více než dva procentní body rychlejší.
Inflační tlaky zůstaly i v červnu plošné, přičemž k 1,6% meziměsíčnímu růstu cen přispěly zejména náklady spojené s bydlením, jež odrážejí jak dražší energie, tak tzv. imputované nájemné, a také potraviny, které reflektují překotný vývoj na globálních komoditních trzích. Rovněž dynamika jádrové inflace zůstává nepříjemně vysoká, což značí, že domácí poptávkové tlaky jsou i nadále velmi silné.
Navzdory dalšímu zrychlení inflace máme její vrchol stále teprve před sebou. Skokové zdražení energií na mezinárodních trzích se totiž do maloobchodních cen plynu, elektřiny a tepla ani zdaleka nepropsalo, a proto je pravděpodobné, že ještě v letních měsících vystoupá spotřebitelská inflace k 20 %. Na podobně vysoké úrovní by měla setrvat i ve zbytku tohoto roku, přičemž s viditelným uvolněním cenových tlaků počítáme až v průběhu roku 2023.
Z pohledu ČNB představuje další inflační překvapení podstatné proinflační riziko. Včera přitom byla zveřejněna také inflační očekávání nefinančních podniků za druhé čtvrtletí, která umocnila obavy o ne-ukotvenosti inflačních očekávání – na horizontu tří let firmy očekávají inflaci nad 7 %, tedy výrazně nad 2% cílem centrální banky. Nová srpnová prognóza bude proto s největší pravděpodobností doporučovat další razantní zvýšení úrokových sazeb.
Obměna bankovní rady nicméně vnáší do rozhodování o sazbách enormní míru nejistoty. Pozice třech nových centrálních bankéřů zůstávají do této chvíle nejasné, stejně jako jejich vazba na doporučení odborného aparátu. Scénář stabilních sazeb by si zřejmě vyžádal ještě agresivnější intervence na podporu koruny, u nichž je však zásadní otázka jejich udržitelnost. Ve hře je proto i scénář pokračujícího růstu sazeb nad současných 7 %, který by byl z našeho pohledu adekvátní reakcí na znepokojivý inflační vývoj.
*** TRHY ***
Koruna
Koruna včera opět mírně posilovala a nakonec zakončila obchodní seanci pod 24,40 EUR/CZK. Červnová inflace zásadněji nepřekvapila a zrychlila na 17,2 % meziročně (viz úvodník). V nejbližších měsících by měl cenový růst dále akcelerovat, byť nejistota ohledně odhadů zůstává významná a nejinak tomu je i s případnou reakcí ze strany nové bankovní rady ČNB. Samotná koruna se však stále může opřít o podporu ze strany centrální banky, která od začátku července intervenuje na devizovém trhu ještě o poznání agresivněji než v předchozích měsících. Dle vývoje likvidity v tuzemském bankovním sektoru lze odhadovat výši devizových intervencí v prvním červencovém týdnu až v rozsahu 10 mld. eur.
Včera večer vystoupila v Událostech nová viceguvernérka Eva Zamrazilová, jejíž slova se nesla v neutrálním až mírně holubičím duchu. Sama očekává další růst meziroční inflace v nejbližších měsících, avšak nejpozději na začátku příštího roku by se měla inflační situace otočit. Zároveň zdůraznila, už nyní působí faktory, které mohou inflaci ztlumit (ochlazení poptávky v důsledku přísnější měnové politiky nebo nižší ceny ropy). K dalšímu nastavení úrokových sazeb se vyjadřovat nechtěla, dle jejích slov však návrat k cenové stabilitě závisí zejména na dvou faktorech - fiskální politice, resp. konsolidaci veřejných financí a podzimních mzdových vyjednáváních, resp. jejich uměřenost.
Eurodolar včera opět testoval paritu, přičemž zvláště ostře reagoval na inflační čísla z USA. Americká inflace za červen totiž znovu překvapila, když v meziročním srovnání zrychlila na 9,1 %, zatímco tržní koncensus byl nastaven na 8,8 %. Fed se tak dostává pod rostoucí tlak bojovat proti svižnému cenovému růstu, a to i v kontextu stále velmi silného trhu práce. Očekávání ohledně nastavení úrokových sazeb se posunula již před včerejškem a trh předpokládal zvednutí sazeb na zasedání později tento měsíc o 75 bazických bodů. Po dalším negativním inflačním překvapení dále vzrostly sázky na tvrdší utahování měnové politiky a výše se posunul i vrchol sazeb – počátkem příštího roku by to mělo být u 3,65 %.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory