Strategie vs. první rána
Roste riziko rezignace a paniky na trzích. Pohled na výkonnost aktiv od začátku roku je totiž jen pro silné nátury.
Ano, všichni jsme se zaklínali při investování, že máme nějakou investiční strategii, investiční horizont, že si uvědomujeme riziko volatility… Jak říkal Mike Tyson, „každý má strategii, dokud nedostane první ránu.“
Od maxim dosažených vloni ztratil akciový index S&P500 téměř čtvrtinu. Za posledních několik dekád se stalo jen jednou, že po tak velké poklesu nepřišla recese. Po Černém pondělí v roce 1987. Historie nám říká ještě jednu nepříjemnou zkušenost. Často to neskončilo jen poklesem o čtvrtinu. Když se soustředíme na inflační periodu 70. a 80. let, tak poklesy z maxim byly 36%, 48% a 27%. A během recese v roce 1980 „jen“ 17%.
Finanční trhy jsou nevypočitatelné, jak moc budou reagovat na recesi. Proto mě zaujalo, že "61 % z 500 000 pracovníků v londýnské City je ve věku od 22 do 40 let. (...) více než polovina finančních profesionálů zná pouze trhy, kterým dominují levné peníze, mentalita "too-big-to-fail" a očekávání, že centrální banky existují jen proto, aby stabilizovaly trhy a posilovaly sentiment." Tato mladá generace dostane cennou životní lekci. Tím, že dostane první ránu, kterou nečekala. Ale díky nezkušenosti, v kombinaci s vysokým podílem algoritmického obchodování, může být volatilita nepříjemně vysoká.
Co říct závěrem? "Vše, co má svůj začátek, má i svůj konec", řekla vědma Neovi. A baron Rothschild zase křičel, že "Nejlepší čas nakupovat je tehdy, když v ulicích teče krev. I kdyby to byla vaše vlastní!". A během paniky po napoleonských válkách a nakupoval aktiva s 50% „slevou“.
Za prvé, odražení se ode dna bývá prudké, rychlé a v té chvíli nečekané. Po Volckerově terapii šokem (zvýšení sazeb až na 19%) a zkrocení inflace se akciový index zvýšil o 60% během půl roku. Nebýt v té chvíli na trhu znamenalo propásnout velké zhodnocení. Podobně rychle se index zvýšil po finanční krizi, po ropném šoku v 70. letech. Po covidu.
Za druhé, i během poklesu akciového indexu najdete spoustu příležitostí na nákup a zhodnocení. Není to tak jednoduché jako koupit ETF. Ale jde to. Například po splasknutí dotcom bubliny se index S&P500 několik let pohyboval v záporných číslech (pokud jste koupili na vrcholu). Ale výkonnost byla tažena jen některými sektory a firmami. Pokud byste index nevážili tržní kapitalizací, ale všech 500 firem by mělo stejnou váhu, tak zápornou výkonností byste si prošli jen jeden rok. Hodnota aktivní správy se pozná právě během recese a medvědího trhu.
Poslední citát: „Každý má mozkovou kapacitu na to, aby dokázal vydělat na akciích. Ale ne každý má na to žaludek. Pokud máte tendenci v panice všechno prodat, měli byste se zcela vyhnout akciím a podílovým fondům.“ Peter Lynch
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti