Ethereum je zase o velký krok blíž k přechodu od těžby metodou Proof of Work na méně energeticky náročnou metodu Proof of Stake
Ilustrační obrázek | zdroj 123rf.com
Ethereum, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace s hodnotou přesahující aktuálně po propadu celého kryptografického trhu138 miliard dolarů (zdroj: Coinmarketcap); středa 15. června 2022 v 16:00 hod SEČ), udělala významný posun v nastavování své sítě, díky kterému se již brzy můžeme dočkat přechodu od těžby metodou Proof of Work (PoW) k těžbě metodou Proof of Stake (PoS). Nejen, že by se jednalo o význačnou úsporu ve spotřebě energie, která je nyní potřeba k těžbě, ale zároveň by se jednalo o významný počin ve světě kryptoměn, který jednak doteď nemá obdoby a druhak by ukázal cestu k možnému přerodu celého kryptografického trhu. Čím dál častěji kritizovaná energetická náročnost těžby celého segmentu by tímto mohla být vyslyšena, aniž by kryptoměny něco ztratily ze svých vlastností. Naopak by mohly, stejně jako v případě Etherea, přechodem od PoW k PoS vydělat na mnohem lepší a rychlejší škálovatelnosti.
Co se událo
V minulém týdnu, v rámci zkušebního provozu, Ethereum dokončilo sloučení algoritmu PoW s algoritmem PoS a nově již pokračuje jen algoritmický řetězec PoS. Toto sloučení se událo v nejstarší testovací síti Etherea Ropsten, když se sloučila s řetězcem Beacon. Testovací síť Ropsten byla poprvé spuštěna v roce 2016 a umožňuje testování a vývoj blockchainu předtím, než dojde k nasazení v hlavní síti. Zatím co Ropsten je testovací sítí algoritmu PoW, řetězec Beacon je koordinační řetězec PoS, který již má validátory vytvářející a validující nové bloky souběžně s exekučním řetězcem PoW.
Podobně jako jiné testovací sítě, je Ropsten v podstatě klonem hlavní sítě. Rozdíl mezi hlavní a testovací sítí je ten, že v případě výskytu technických problémů v testovací síti nejsou ohroženy žádné "reálné" finanční prostředky. Stejně jako tomu bylo v jiných případech sloučení, i toto sloučení má za úkol ověřit, zda bude upgrade fungovat bez závad.
Úspěšný test sloučení v Ropstenu připravuje půdu pro úplný přechod celé sítě Etherea na PoS. Složitost takové změny kódu Etherea vyžaduje několik testů v různých testovacích sítích. V následujících týdnech se tak očekávají sloučení testovacích sítí na Goerli a Seoplia. Jakmile bude PoS řetězec dostatečně otestován a zabezpečen, oba řetězce se spojí a Ethereum už tak bude pokračovat jen jako PoS blockchain. Všechny tyto kroky je potřeba absolvovat, aby finální sloučení s hlavní sítí proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Podle samotného Vitalika Buterina by k finálnímu sloučení mělo dojít koncem třetího nebo začátkem čtvrtého čtvrtletí letošního roku. Když by další testovací sloučení dopadly stejně dobře jako v případě Ropstenu, nevylučuje ani dřívější přechod, ke kterému by mohlo dojít již v srpnu.
Motivace
Přechod celé sítě z algoritmu PoW na úplně odlišnou metodu ověřování transakcí PoS jistě vzbuzuje mnoho obav a otázek. Vzhledem k náročnosti celé operace byl termín přechodu několikrát odsouván a měněn, což pochybnosti a nedůvěru k celému procesu jen přiživovalo a násobilo. Aktuální dění však přináší novou naději. Tu navíc podpořili samotní vývojáři Etherea, když počátkem června zvýšili odměny za objevení jakýkoliv chyb až na 500 tisíc dolarů, které budou vyplaceny v etherech (ETH), nebo dai (DAI). Odměnu obdrží každý vývojář, který objeví a upozorní na zranitelnosti a případně chyby jak na veřejných testovacích sítích, tak také v případě samotné hlavní sítě.
Na celém procesu sloučení PoW řetězce Ropstenu s PoS řetězcem Beaconu spolupracovalo, podle příspěvku na blogu nadace Ethereum Foundation, několik vývojářů. Jednak vývojáři nové vrstvy jako Lighthouse, Lodestar, Prysm, Nimbus a Teku a pak také ti, co novou vrstvu spustili jako Besu, Erigon, go-ethereum (geth) a Nethermind, přičemž obě skupiny musely být před sloučením plně synchronizovány.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Přečtěte si více o Ethereu
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?