Energetika více jak 60 % v plusu, Brent na 124 dolarech. Co to udělalo s valuacemi a jak vidí budoucnost samotné firmy v odvětví?
Šéf Chevronu tvrdí, že jeho společnost se ve svých investicích neřídí aktuálními cenami ropy, ale dlouhodobým výhledem a odhadovaným průřezem cen ropy během celého cyklu. Když se ale podíváme na ceny ropy a celkové investice velkých ropných firem, tak historicky docela korelují. Jak to tedy je? A kam poslední měsíce vůbec vytlačily valuace energetiky?
Energetika je již nějakou dobu jedním z nejpozorněji sledovaných sektorů, více pozornosti se dostává snad jen technologiím. Důvody jsou v současné době evidentní, energie jsou významnou součástí dění v ekonomice, zejména na úrovni inflace. Na akciovém trhu si pak energetika v indexu SPX od počátku roku připisuje více než 60 %. Následující graf ukazuje, co to udělalo s valuacemi sektoru. Nejde přitom o PE, ale o více vypovídající poměr cen k volnému toku hotovosti, respektive jeho obrácená hodnota:
Zdroj: Twitter
Jak jsem tu nedávno poukazoval, na úrovni celého trhu valuace výrazně klesly, ale z tak vysokých hodnot, že ani ty současné nejsou nijak zvlášť nízko, spíše nad dlouhodobějšími průměry. U energetiky je situace obrácená v tom smyslu, že valuace se v poslední době zvedly, ale z tak nízkých hodnot, že se stále nenacházejí na nijak vysokých číslech. Snad ještě více tento příběh vyzní při pohledu na PEG, tedy poměr PE a očekávaného růstu. Podle dat od Yardeni Research se totiž nyní u energetiky nachází na hodnotě kolem 0,5. Což je více, než tomu bylo před pár měsíci, ale z dlouhodobějšího hlediska jde stále o znatelný podprůměr.
Soudě podle valuací tedy investoři nemají ohledně energetiky stále nijak zářnou představu o budoucnosti. Pohybujeme se přitom v unikátním období, kdy je ropy nedostatek, ale tah na elektromobilitu a celkové snahy o dekarbonizaci nedávají ropným firmám i tak mnoho budoucnosti v jejich tradičním byznyse. Investoři se s tím zatím popasovali způsobem, který shrnuje první graf. To, jak se s tím snaží popasovat samotné ropné firmy, dobře vystihuje následující obrázek, který porovnává ceny ropy a investicemi v odvětví:
Zdroj: Twitter
Jak jsem zmínil v úvodu, šéf Chevronu tvrdí, že na straně investic se jeho firma neřídí aktuálními cenami ropy, ale dlouhodobějším výhledem. Graf ukazuje, že na úrovni odvětví tomu v minulosti bylo spíše naopak. Každopádně někdy od roku 2020 se ale vazba úspěšně trhá a zatímco ceny ropy trhají lokální rekordy směrem nahoru, investice směrem dolů.
Chevron a spol. se tedy očividně nenechávají unášet aktuální situací na ropném trhu, jejich predikce cen a také objemů pro vzdálenější budoucnost je nelákají k velkým investicím. Což může mimo jiné pomáhat roztáčet další z mnoha spirál sebenaplňujícího se proroctví. Protože absence nového investičního cyklu může přispívat ke strukturálně vyšším cenám ropy, a tudíž napomáhat alternativám, v jejichž očekávání ropné firmy nyní méně investují.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
11.11.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?