MUNI: Premiéři Petr Fiala a Eduard Heger debatovali v Brně o vztazích obou zemí
Premiéři Petr Fiala a Eduard Heger debatovali v Brně o vztazích obou zemí
Petr Fiala a Eduard Heger ve Scale debatovali jak o aktuálních vztazích obou republik, tak o budoucnosti obou zemí v kritických časech. Tomuto tématu se na Fakultě sociálních studií věnuje politolog Lubomír Kopeček, který pro Magazín M popsal, v čem spočívá vzájemná blízkost obou států a kdy nastal největší posun ve vztazích těchto zemí.
Jaké jsou podle Vás aktuální vztahy České republiky a Slovenska, o nichž tento týden debatovali v Brně premiéři obou zemí?
Čeští i slovenští politici bez rozdílu stranické příslušnosti léta hovoří o nadstandardních vztazích mezi oběma zeměmi. Je zajímavé, že nikdo nezkusil přesněji vymezit, co ta nadstandardnost vlastně znamená. Faktem ale je, že díky společnému soužití v jednom státě po většinu 20. století a také jazykové blízkosti přirozeně existují vzájemné bohaté ekonomické, rodinné, kulturní a samozřejmě i politické kontakty. Ta schůzka v Brně ukazuje, že vládní politici obou zemí mají stále zájem udržovat myšlenku těsných vztahů a z toho plynoucích možností spolupráce.
V čem vidíte největší posun ve vztazích obou zemí od rozdělení Československa?
Klidné a rychlé rozdělení Československa v roce 1992 byl malý zázrak. Rozpady jiných federací, jako byly Sovětský svaz a Jugoslávie, jež se rozdělily zhruba ve stejné době, poznamenaly ozbrojené konflikty a často dodnes trvající nevraživosti. Je pravda, že po roce 1993 vztahy mezi Českem a Slovenskem na několik let zatížily spory související s některými nedořešenými hlavně majetkovými záležitostmi. Přidala se k tomu i mezinárodní izolace Slovenska, kterou způsobil hybridní politický režim nastolený Vladimírem Mečiarem a fungující do roku 1998. Po tom roce nastal posun a Česko tehdy dost pomohlo Slovensku při prolamování izolace. Současný stav odráží vcelku kontinuitní realitu posledních dvou desetiletí, i když i během nich se odehrály menší změny a výkyvy.
V novoročním projevu letos premiér Petr Fiala uvedl: Tento rok bude pravděpodobně jeden z nejsložitějších a nejtěžších od vzniku samostatné České republiky." Jako tři hlavní nebezpečí přitom označil ceny energií, inflaci a covid v únoru se k této prognóze navíc přidal vpád ruských vojsk na Ukrajinu. Jak důležitá je podle Vás v tomto nelehkém roce, při řešení krize, spolupráce České republiky a Slovenska?
Byl bych opatrný s prognózami. Slovensko samozřejmě může být v rámci blížícího se českého předsednictví EU užitečný spojenec při prosazování některých témat a priorit. Na druhou stranu je dobré nezapomínat na dlouhodobé ostré spory ve slovenské vládní koalici, které klidně můžou skončit jejím kolapsem. Pokud by to znamenalo předčasné volby a vítězství prorusky orientovaného Směru Roberta Fica, který ještě nedávno vedl průzkumy preferencí, je těžko představitelné, že by s ním stávající česká vláda například u řešení energetické krize našla shodu.
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory