Inflace opět předčila očekávání, když zrychlila na 16 % (Analýza makroindikátorů)
Spotřebitelské ceny v ČR nadále rychle rostou. V květnu se v meziměsíčním vyjádření zvedly v průměru o 1,8 %, tedy stejně jako v dubnu. Po sezonním očištění jejich meziměsíční růst mírně zvolnil, z 1,8 % na 1,6 %, i přesto však zůstává výrazný. Silné inflační tlaky tak v české ekonomice zatím rozhodně nepolevují. Meziroční inflace ve výsledku dále zrychlila, z dubnových 14,2 % na 16,0 % v květnu. To bylo více než se čekalo. Naše prognóza a tržní konsensus činily shodných 15,5 %, ČNB pak očekávala 14,9 %.
Za květnovým meziměsíčním růstem cen stály především dražší potraviny a vyšší náklady spojené s bydlením. Příspěvek cen potravin k meziměsíční inflaci byl 0,6 pb (při růstu o 3,4 %) a v případě nákladů na bydlení (včetně energií) pak 0,4 pb (při růstu o 1,5 %). Dále zdražily také pohonné hmoty, které odrážely opětovný nárůst ceny surové ropy, či automobily (příspěvek celé oblasti dopravy byl 0,2 pb). Svižným tempem nadále rostly i ceny v oblasti stravování a ubytování (příspěvek také 0,2 pb, při meziměsíčním růstu o 3 %). Celkově lze tak říci, že růst spotřebitelských cen zůstává široce rozprostřen mezi celý spotřebitelský koš. Ceny zboží v květnu úhrnem vzrostly o 2,1 % a ceny služeb o 1,4 %.
Vyšší náklady na bydlení se na meziročním růstu spotřebitelských cen podílely přibližně z třetiny. V květnu meziroční růst cen energií (především elektřiny a plynu) zrychlil z 31,8 % na 33,9 %. Meziměsíčně byly vyšší o 1,6 %, což bylo výrazně méně než v dubnu (4,2 %). Následující měsíce však pravděpodobně přinesou opět nárůst dynamiky, když další zdražení oznámilo několik poskytovatelů energií. Ve vyšších nákladech na bydlení se odráží i pokračující rychlý růst cen stavebních materiálů a prací a také nemovitostí. To odráží imputované nájemné, jehož meziměsíční růst v květnu zrychlil z 1,6 % na 2,0 %. Meziročně bylo imputované nájemné vyšší o 19,1 %. Skutečně placené nájemné z užívání bytu za tímto dynamickým vývojem prozatím zaostává, když se podobně jako v dubnu zvýšilo meziročně o 4,7 %. S výrazně nižší dostupností vlastnického bydlení lze však se zpožděním očekávat vyšší míru zdražení i v této oblasti. Vyšší oproti loňsku zůstávají také pohonné hmoty, a to o výrazných 44,2 %.
Vrcholu by meziroční inflace mohla podle našeho odhadu dosáhnout v létě nad 17 %. Za celý letošní rok pak aktuálně čekáme růst spotřebitelských cen zhruba o 15 %. Dynamika spotřebitelských cen však zůstává tak vysoká, že nelze vyloučit ani vyšší úroveň. Predikce jsou nyní spojeny s velkou nejistotu. Naději na zpomalení inflace v druhé polovině roku dávají první náznaky zpomalující poptávky, což by mělo souviset s letošním poklesem reálných příjmů domácností.
Centrální banka bude podle nás muset reagovat dalším výrazným nárůstem sazeb. V červnu tak čekáme zvýšení repo sazby minimálně o jeden procentní bod, alespoň na 6,75 %.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?