Německá inflace překvapila, dnes přijde z eurozóny - ranní okénko
Z domácí ekonomiky dnes dorazí zpřesněný údaj ohledně HDP za první kvartál letošního roku. Mnohem pozorněji ale trhy budou sledovat inflaci v eurozóně. Včerejší vysoký výsledek ze Španělska a Německa naznačil, že se díky silnějšímu šoku ze strany potravin budeme pravděpodobně pohybovat nad odhadem trhu. Z Německa pak dorazí květnový údaj ohledně nezaměstnanosti, z USA např. index spotřebitelské důvěry.
Zpřesněný údaj ohledně českého HDP by měl potvrdit, že v prvním kvartálu si ekonomika polepšila mezičtvrtletně o 0,7 %, meziročně pak o 4,6 %. Zajímavější bude samotná struktura, která ukáže nakolik jednotlivé složky přispěly k celkovému výsledku.
Meziroční inflace v eurozóně se podle odhadu trhu v květnu dostala až na 7,8 %, po dubnových 7,5 %. Včerejší dílčí výsledky ale představují riziko, že by květnový výsledek mohl začínat osmičkou. Hlavní nárůst přijde stejně jako v Německu ze strany potravin. Významný bude ale i údaj ohledně jádrové inflace, kde trh očekává jen nepatrné zrychlení z 3,5 % na 3,6 %. Čísla mohou hrát zásadní roli ve vztahu k 10 dní vzdálenému zasedání ECB. Evropská centrální banka zde sice nerozhodne o zvýšení sazeb, s největší pravděpodobností ale oznámí konec podpůrných nákupů aktiv a začne trh připravovat na červencový hike. Vyšší květnová inflace by mohla vést k více jestřábím výrokům a opatrnějším odpovědím předsedkyně Lagarde na nevyhnutelnou otázku ohledně teoretické možnosti dvojnásobného zvýšení.
Nezaměstnanost v Německu setrvala podle odhadů trhu na 5% hranici. Z dále hledících odhadů analytiků vyplývá, že na tomto výsledku by se nic nemělo měnit ani po zbytek roku a na 5 % by nezaměstnanost měla v Německu vydržet až do konce roku.
Spotřebitelská důvěra v USA podle Conference Board by měla zaznamenat další pokles. Index za květen se má propadnout na hodnotu 103,5. To by znamenalo nejnižší úroveň od loňského března.
Pohled zpět:
Inflace v Německu stoupla v květnu na 7,9 %, z pohledu harmonizované statistiky EU (HICP) dokonce na 8,7 %. Za vysokou meziroční dynamikou stojí především prudce rostoucí ceny energií (+38,3 %) a potravin (+11,1 %). Nepomáhají ani pokračující problémy v dodavatelských řetězcích.
Autor: Vratislav Zámiš, analytik
Editor: David Vagenknecht, analytik
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?