Při koupi zájezdu buďte opatrní a ověřte si pořadatele kupovaného zájezdu či cestovní kancelář
Při koupi zájezdu buďte opatrní
Ministerstvo pro místní rozvoj v souvislosti s pořizováním dovolených apeluje na zákazníky, aby si vždy předem ověřovali, zda je pořadatelem kupovaného zájezdu cestovní kancelář. V současné době jsou prostřednictvím internetu nabízeny pobyty do destinací celého světa. Jen v případě koupě zájezdu pořádaného cestovní kanceláří ale bude zákazník požívat vysoké úrovně zákonné ochrany. Je například zajištěn jeho návrat zpět do vlasti v případě úpadku cestovní kanceláře, nebo že budou zákazníkům vráceny všechny vložené finance a že cestovní kancelář zákazníkovi pomůže také v případných nesnázích.
Zjednodušeně řečeno, zájezd je kombinace více služeb cestovního ruchu prodávaná za souhrnnou cenu cestovní kanceláří.
Zájezd je souborem alespoň dvou služeb cestovního ruchu, které byly zkombinovány za účelem téhož pobytu nebo cesty. Nejčastěji jde o ubytování a leteckou nebo autobusovou dopravu do cílové destinace či nájem motorového vozidla. O zájezd se jedná i v případě, pokud byl inzerován či prodáván s označením „zájezd“ či obdobným označením (např. označení balíček – package).
Zájezdem ale není samostatné ubytování, letenka, jízdenka apod.
?Ano, jedná-li se o kombinaci alespoň dvou služeb cestovního ruchu (např. ubytování a doprava do místa pobytu). To však platí pouze, pokud nabízení, prodej nebo zprostředkování těchto služeb je poskytováno podnikatelským způsobem. Zájezdem tedy např. není školní výlet organizovaný školou pro své žáky.
?V žádném případě! Pořadatelem zájezdu může být pouze a jenom cestovní kancelář. Koupě zájezdu u cestovní agentury nebo jiného subjektu znamená, že nebudete mít zajištěnu v případě jeho úpadku žádnou ochranu (repatriaci, vrácení vložených finančních prostředků). Z takové dovolené, která sice může být při koupi finančně velmi výhodná, se může velmi rychle stát noční můra.
Cestovní agentura může prodej zájezdu pro cestovní kancelář zprostředkovat, není však oprávněna sama zájezdy pořádat. Při koupi zájezdu u cestovní agentury si tedy pečlivě přečtěte smlouvu o zájezdu. V té musí být uvedeno, která cestovní kancelář je pořadatelem zájezdu. Zároveň si od zprostředkující cestovní agentury nechte předložit doklady o zajištění pořádající cestovní kanceláře pro případ jejího úpadku.
Ve veřejně přístupném seznamu cestovních kanceláří, který vede Ministerstvo pro místní rozvoj na adrese: https://www.mmr.cz/cs/ministerstvo/cestovni-ruch/seznam-cestovnich-kancelari, by si měl každý zákazník ověřit, že pořadatel vybraného zájezdu je cestovní kanceláří a že tato cestovní kancelář má splněny všechny požadavky vztahující se k zajištění pro případ svého úpadku. Smlouva o zájezdu musí být vždy uzavřena jménem cestovní kanceláře, která zájezd pořádá.
Zájezd si může zákazník od cestovní kanceláře zakoupit dvěma způsoby, a to buď koupí zájezdu přímo od cestovní kanceláře, která je pořadatelem zájezdu, nebo koupí zájezdu prostřednictvím cestovní agentury.
Pro oba případy platí, že zákazník musí být předtím, než učiní závaznou objednávku zájezdu nebo před uzavřením smlouvy o zájezdu, informován o způsobu zajištění pro případ úpadku. Vyžadujte proto po prodejci, aby vám před koupí zájezdu předal standardizovaný formulář, v němž jsou všechny potřebné informace a údaje o pořadateli zájezdu.
Požadujte tento formulář! Může Vám ušetřit hodně problémů!
Pokud si pro svou dovolenou zvolíte zájezd organizovaný zahraniční cestovní kanceláří, požádejte rovněž o doklad o pojištění proti úpadku, případně jeho ekvivalent (např. bankovní záruka), vydaný v zemi původu cestovní kanceláře.
Při výběru své dovolené buďte obezřetní, jde především o vaše peníze a příjemně strávenou dovolenou!
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Domácnosti si za plyn připlatí: Regulované poplatky vzrostou výrazně nad inflaci
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
Podvodníci čekají na vaši chybu: Jak se nenapálit při vánočních nákupech na internetu?
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
?