Jak bývá pro začátek sezóny obvyklé, ukázaly převážně velmi dobrou jakost vody. To platí pro vodu na Lipně, ale i pro rekreační rybník Hejtman u Chlumu u Třeboně či vodu u Radavy na Orlíku. „Dvě sledované lokality na Lipně – Lipno nad Vltavou a Černá v Pošumaví - jsou před zahájením koupací sezóny hodnoceny stupněm jedna, voda je vhodná ke koupání a splňuje všechna předepsaná kritéria. Dvojku dostala třetí lipenská lokalita u Horní Plané. Dle aktuálního rozboru je zde voda vhodná ke koupání, ale podle platné metodiky je s ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezóny voda v této lokalitě souhrnně hodnocena jako voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Jedničkou byla hodnocena i kvalita vody na Orlíku u autokempu Radava a v rekreačním rybníku Hejtman na Jindřichohradecku,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
Horších výsledků dnes dosáhla druhá sledovaná lokalita na Orlíku u tábořiště Podolsko. Voda zde byla hodnocena stupněm 3, který znamená zhoršenou jakost vody. Z pohledu ochrany zdraví přináší mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat čistou vodou. Dle aktuálního rozboru je na Podolsku překročena limitní hodnota pro ukazatele sinice a chlorofyl-a.
Čtyřku dostala na pětistupňové škály kvality voda v rekreačním Staňkovském rybníku. „Dle aktuálního rozboru je voda nevhodná ke koupání. Je zde překročena hodnota ukazatele intestinální enterokoky. Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. Koupání a provozování vodních sportů zde nelze doporučit zejména pro děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systém,“ doplnila Kamila Márová, která je odborným radou a vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální KHS Jihočeského kraje. Intestinální enterokoky jsou indikátorem fekálního znečištění vody.
Bližší informace ke kvalitě koupací vody jsou k dispozici na webu KHS Jihočeského kraje.
Vyhláška MZ č. 238/2011, o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch, určuje lokality, kde je jakost vody v koupací sezóně ze zákona sledována, a též frekvenci kontrol, způsob laboratorního testování a vyhodnocování vzorků atp. Monitorovací kalendář počítá s testováním jednou za dva týdny, kdy v pondělí jsou odebírány vzorky a ve čtvrtek KHS zveřejňuje na svém webu a v médiích výsledky laboratorního šetření. Pokud v některé lokalitě dojde k významným zjištěním, znamenajícím například rizika ohrožení zdraví při vodní rekreaci, jsou mimo frekvenci monitorovacího kalendáře prováděny mimořádné odběry dle aktuální potřeby.