Patria (Patria Finance)
Makroekonomika  |  26.05.2022 09:12:00

Dilema ECB a co řiká nový guvernér ČNB Michl o koruně - Rozbřesk

Poslední týdny to vypadá jako by se ECB rozhoupala a konečně začala řešit to, že inflace je permanentně nad cílem a euro na velmi slabých hodnotách, které ji nedovolí ztlumit. Přechod do restriktivnějšího módu měnové politiky v eurozóně však nebude vůbec triviální.

Základní překážkou na cestě k normalizaci měnové politiky ECB je totiž veřejný dluh Itálie. Velmi instruktážně celou patálii s italským dluhem, který přesahuje 150 % HDP, zachycuje aktuální a po všech stránkách zajímavý rozhovor s bývalým hlavním ekonomem MMF Olivierem Blanchardem. Ten si v rozhovoru klade řečnickou otázku, co bude ECB dělat v situaci, když kreditní rizikové marže u italského vládního dluhu vzrostou řekněme o dalších 100 bazických bodů (poté, co již letos vzrostly o 70 bps). Má to vyhodnotit jako fundamentálně laděný postoj trhů anebo jako neopodstatněnou nervozitu investorů? Je jasné, že reakce ECB bude odlišná, pokud půjde o první a nikoliv druhý případ, neboť pokud to bude ten druhý, tak ECB by měla zasáhnout svými nákupy a růst rizikových marží ztlumit. Ale kdo by měl rozhodnout, zda se udržitelnost financování italského vládního dluhu opravdu zhoršuje, či investoři jednoduše v reakci na globální růst úrokových sazeb (zbytečně) panikaří? Podle Blancharda by to měla být nějaká “nezávislá” instituce - konkrétně pak zmiňuje Evropský stabilizační mechanismus.

Je možné, že na řešení, které Blanchard naznačil, skutečně nakonec dojde, ale než se tak stane, nebude to pro euro a vládní dluhopisy fiskálně zranitelnějších zemí měnové unie jednoduché. Nad anti-inflačním bojem ECB bude totiž stále viset Damoklův meč dezintegrace eurozóny, která bude vyplývat z toho, že zvýšení oficiálních úrokových sazeb nevyhnutelně zhorší udržitelnost financování vládního dluhu předlužených zemí. To koneckonců i jasně přiznává včera zveřejněný posudek o finanční stabilitě v eurozóně ze strany ECB.


*** TRHY ***

Koruna

Nový guvernér Aleš Michl v rozhovoru pro týdeník Ekonom mluvil o tom, že pro silnou korunu potřebujeme vyrovnané veřejné finance. Opakovaně odmítá další růst sazeb s poukazem na to, že míč je teď na straně vlády, která musí tlačit na vyrovnávání veřejných financí. Apriorní odmítání dalšího růstu sazeb (se zdůvodněním, že poptávková inflace nehrozí), se pravděpodobně trhům nebude líbit.

Značná část inflace vzniká dnes již automatickým přenášením vysokých cen energií a pohonných hmot do dalšího zboží a služeb preventivním zdražováním, které odráží rekordně vysoká střednědobá inflační očekávání firem. Navíc vyhýbavé odpovědi nového guvernéra ohledně devizových intervencí naznačují, že není ani jejich zastáncem. I proto se koruna může opětovně dostávat pod tlak a centrální banka může být v nejbližších dnech tlačena do obrany úrovní pod 25,00 EUR/CZK. Na druhou stranu některé výroky ohledně vazby budoucích rozhodnutí guvernéra na analýzy sekce měnové a souznění s alternativním scénářem (který podpořil včera svými komentáři i Vojtěch Benda) působí uklidňujícím dojmem.

Eurodolar

Podrobný zápis z posledního jednání Fedu neobjevil žádné spektakulární názory. Fed může na podzim přejít do vyloženě restriktivního módu, ale také není vyloučena pauza v cyklu zvyšování sazeb. Dvě zvýšení o 50bps na dalších dvou zasedáních se však zdají být hotovou věcí. Obdobně přesvědčivě vyznívá aktuální komunikace ECB. Ta se také sjednotila na názoru, že červenec je optimálním měsícem pro zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb.

Eurodolar tedy i nadále osciluje okolo 1,07 a bude spíše vyčkávat na data příští týden (inflace v EMU + payrolls).

Regionální Forex

Maďarský forint v posledních dvou dnech masivně oslabil, a to jednak v reakci na vyhlášení “stavu ohrožení” ze strany staronové Orbánovy vlády a jednak na zveřejnění plánu ustavit dva speciální fondy, do nichž budou přispívat velké korporace ze speciálních (válečných) daní. Fondy pak budou financovat zastropování vybraných cen energií a pohonných hmot.

Měnový pár EUR/HUF se tak dostal významně nad hranici 390 a forint bude v naději vyhlížet zasedání MNB příští úterý.

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.


Zprávy o koruně

Další zprávy k tématu "Koruna spodek"


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Ne   9:00  Švédský „socialismus“ Patria (Patria Finance)
So 10:56  Co to vlastně je kapitalismus? Patria (Patria Finance)
Pá 16:44  CAD posiluje po datech z kanadského trhu práce X-Trade Brokers (XTB)
Pá 16:41  Japonský staro-nový normál Patria (Patria Finance)







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688