Co v následujících letech dokáže evropská a čínská ekonomika?
V pátek jsme se dívali na potenciál amerického hospodářství tak, jak jej čerstvě odhaduje Bank of Canada. Měl by se pohybovat na necelých 2 %, což je cca na úrovni potenciálního růstu z let 2012 – 2018. Na této rovině by tedy mimo jiné nebyl důvod pro nějakou dlouhodobou americkou akciovou skepsi (ale není to samozřejmě rovina jediná). Jak jsou na tom v tomto ohledu Evropa a Čína?
1. Evropa na polovině Spojených států: Historii a predikce potenciálu pro eurozónu ukazuje dnešní první graf. Jak vidno, podle BoC se obojí ve srovnání s USA liší. Co se týče historie totiž Evropa do roku 2019/2020 jen postupně nabírala na síle a to i přesto, že se snižoval přínos kapitálu. Zvedal se totiž přínos práce a zejména produktivity. O nějakém standardu předpandemických let tu tak těžko hovořit.
Predikce ale tvrdí, že potenciál velké části evropské ekonomiky by se měl po současném výskoku snížit téměř na úroveň dna z roku 2020. Vyprchá totiž efekt rostoucí pracovní síly, produktivita a kapitál potáhnou potenciální růst jen na úroveň kolem 1 %. Tedy na cca polovině potenciálu amerického:
Zdroj: BoC
Na rozdíl od USA by tedy Evropě neměla pomáhat rostoucí pracovní síla. A i kapitál s produktivitou by se měly podle BoC činit více, než v Evropě. K tomu jen krátce k akciím: Jejich valuace jsou dány poměrem růstu (zisků) k požadované návratnosti. Pokud by predikce potenciálu byly nějakým vodítkem dlouhodobého potenciálu na straně zisků, popsané srovnání USA a Evropy může do značné míry vysvětlovat, proč se americké akcie soustavně obchodují s vyššími valuacemi, než ty v Evropě. Ale roli tu hraje více faktorů, včetně sektorového složení trhů.
2. Čínský útlum: Druhá, či první největší ekonomika na světě (v závislosti na způsobu měření a jeho spolehlivosti) má za sebou pár desetiletí prudkého hospodářského rozvoje. A na jeho konci už více než pár let snahu o přechod na nový model. Dá se to shrnout jako snaha o přechod od tvrdého (oceli, uhlí, realit...) k měkkému, či alespoň měkčímu (spotřebě, službám a podobně). Výsledky jsou smíšené, stezka mezi značným oslabením růstu na straně jedné a finanční nestabilitou na straně druhé se, zdá se, soustavně zužuje.
BoC každopádně tvrdí, že do krize 2008 byl čínský potenciál na více než 10 %, pak slábnul – přestala přispívat pracovní síla, snižuje se produktivita a záhy i objem investovaného kapitálu (onen posun od tvrdého k měkkému). Tento trend by podle BoC měl pokračovat s tím, že práce dokonce začne na potenciálu ubírat a ten by se za dva roky měl dostat někam pod 5 %:
Zdroj: BoC
Před rokem 2008 byl tedy čínský potenciální růst na cca pětinásobku amerického, nyní by se měl pohybovat na cca dvojnásobku.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Co v následujících letech dokáže evropská a čínská ekonomika?
- Světová banka věští zpomalování čínské ekonomiky v následujících 2 letech
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory