Co v následujících letech dokáže evropská a čínská ekonomika?
V pátek jsme se dívali na potenciál amerického hospodářství tak, jak jej čerstvě odhaduje Bank of Canada. Měl by se pohybovat na necelých 2 %, což je cca na úrovni potenciálního růstu z let 2012 – 2018. Na této rovině by tedy mimo jiné nebyl důvod pro nějakou dlouhodobou americkou akciovou skepsi (ale není to samozřejmě rovina jediná). Jak jsou na tom v tomto ohledu Evropa a Čína?
1. Evropa na polovině Spojených států: Historii a predikce potenciálu pro eurozónu ukazuje dnešní první graf. Jak vidno, podle BoC se obojí ve srovnání s USA liší. Co se týče historie totiž Evropa do roku 2019/2020 jen postupně nabírala na síle a to i přesto, že se snižoval přínos kapitálu. Zvedal se totiž přínos práce a zejména produktivity. O nějakém standardu předpandemických let tu tak těžko hovořit.
Predikce ale tvrdí, že potenciál velké části evropské ekonomiky by se měl po současném výskoku snížit téměř na úroveň dna z roku 2020. Vyprchá totiž efekt rostoucí pracovní síly, produktivita a kapitál potáhnou potenciální růst jen na úroveň kolem 1 %. Tedy na cca polovině potenciálu amerického:
Zdroj: BoC
Na rozdíl od USA by tedy Evropě neměla pomáhat rostoucí pracovní síla. A i kapitál s produktivitou by se měly podle BoC činit více, než v Evropě. K tomu jen krátce k akciím: Jejich valuace jsou dány poměrem růstu (zisků) k požadované návratnosti. Pokud by predikce potenciálu byly nějakým vodítkem dlouhodobého potenciálu na straně zisků, popsané srovnání USA a Evropy může do značné míry vysvětlovat, proč se americké akcie soustavně obchodují s vyššími valuacemi, než ty v Evropě. Ale roli tu hraje více faktorů, včetně sektorového složení trhů.
2. Čínský útlum: Druhá, či první největší ekonomika na světě (v závislosti na způsobu měření a jeho spolehlivosti) má za sebou pár desetiletí prudkého hospodářského rozvoje. A na jeho konci už více než pár let snahu o přechod na nový model. Dá se to shrnout jako snaha o přechod od tvrdého (oceli, uhlí, realit...) k měkkému, či alespoň měkčímu (spotřebě, službám a podobně). Výsledky jsou smíšené, stezka mezi značným oslabením růstu na straně jedné a finanční nestabilitou na straně druhé se, zdá se, soustavně zužuje.
BoC každopádně tvrdí, že do krize 2008 byl čínský potenciál na více než 10 %, pak slábnul – přestala přispívat pracovní síla, snižuje se produktivita a záhy i objem investovaného kapitálu (onen posun od tvrdého k měkkému). Tento trend by podle BoC měl pokračovat s tím, že práce dokonce začne na potenciálu ubírat a ten by se za dva roky měl dostat někam pod 5 %:
Zdroj: BoC
Před rokem 2008 byl tedy čínský potenciální růst na cca pětinásobku amerického, nyní by se měl pohybovat na cca dvojnásobku.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Co v následujících letech dokáže evropská a čínská ekonomika?
- Světová banka věští zpomalování čínské ekonomiky v následujících 2 letech
- Pimco: V následujících deseti letech si ekonomika může pro změnu vést lépe než trhy
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada