ČEZ: Premiér potvrdil zvažované vládní intervence. Rozdělení s odkupem by bylo velmi drahé
Premiér Fiala v dnešních HN potvrdil, že vláda uvažuje o “restrukturalizaci” ČEZ. Rozdělení firmy na dvě části, z nichž do jedné by stát majetkově zasáhnul a vytlačil z ní minoritní majitele, je podle něj jedna ze zvažovaných možností. ČEZ má podle něj hrát zásadní roli v zajištění energetické bezpečnosti Česka. Vláda vedle toho začíná řešit, jak pomoci firmám i domácnostem s růstem cen energií. Fiala zmínil, že v zahraničí existují i modely kde stát má vliv na trh prostřednictvím vlastnictví výrobců či obchodníků s energiemi.
Rozhovor potvrdil, že vláda uvažuje o rozdělení ČEZ a vytlačení minoritních majitelů z výroby i to, že je to jen jednou z mnoha možných variant „restrukturalizace“ energetiky. Vytlačení minoritních vlastníků by při současných cenách elektřiny na burze muselo být provedeno za vysoké ceny, což podporuje sentiment na akciích firmy. Jak jsme již psali včera, byli bychom zatím stále opatrní a čekali na další vývoj diskuzí. Schéma s rozdělením firmy a odkupem by odpovídalo více než ceně jednoho bloku jaderné elektrárny, ale místo rozložení do sedmi let by byl náklad pro stát v jedné transakci (a nový blok by neměl). Stát by si de facto zafixoval aktuální vysoké ceny elektřiny na burze.
Existují i jiné zvažované varianty snížení negativního vlivu růstu cen elektřiny na spotřebitele, z nichž nejčistší je určitě zvýšení dividend ČEZ a jejich použití na ať už cílené nebo (při aktuálních velmi vysokých cenách) plošné dotace/opatření. Stát má vysoký 70% podíl v ČEZ a v případě dividend by od minorit dostal další příjem z 15% zdanění dividend. Vláda také může dle doporučení EK použít na opatření část nyní vysokých příjmů z prodeje povolenek CO2. EK ani evropská asociace ACER naopak nedoporučují zásadní změny v současném „designu“ energetického trhu, který stimuluje správné cílení investic. ACER navrhuje úpravy ve smyslu větší transparentnosti trhu a další dílčí změny. Varianta s odkupem je tak jen jedna z mnoha a pro stát poměrně náročná. Z pohledu energetické bezpečnosti vidíme jako vzájemně prospěšný aktuálně chystaný model výstavby nového bloku v Dukovanech, kde by měl ČEZ vzhledem ke svému know-how fungovat de facto jako koordinátor a operátor bloku pro investora – stát.
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti