Ilegální těžba v Číně kvete, alespoň to naznačují data z Cambridge
Rok od zákazu těžby v Číně
Je tomu více než rok, co čínské restrikce tvrdě dopadly na segment kryptografie v Číně, do té doby lídra co se týče do výkonu počítačové síly, tzv. hashrate. Čína zaujímala naprosto dominantní postavení, když se na celosvětovém hashrate těžebních operací podílela z více než tří čtvrtin (75,5 % v září 19). Po prvních restrikcí, které čínští těžaři pocítili se podíl na celkovém hashrate snížil na 46 % (duben 21). V květnu loňského roku však čínská vláda své tažení proti tomuto segmentu trhu ještě více zintenzivnila. To mělo za následek jediné, a to naprostý útlum všech těžebních operací, když do července, potažmo srpna spadnul podíl tamního hashrate na nulu. Toto období bylo doprovázeno hromadnými přesuny těžebního hardwaru do pro těžbu přívětivějších oblastí. Nejčastější cílovou destinací se staly Spojené státy americké. V průběhu loňského roku se tak staly novým leaderem v kryptografických těžebních operacích, když se v lednu 22 podílely na celosvětovém hashrate necelými 40 % (37,84 %).
Mapa Bitcoinové těžební činnosti | zdroj Centrum pro alternativní finance (CCAF)
Nová data z Cambridgeské univerzity
Přesto, že to na konci loňského léta vypadalo s čínskými těžaři velmi nelichotivě, nově zveřejněná data Cambridgeskou univerzitou prostřednictvím Centra pro alternativní finance (CCAF) dávají naději, že nemalé procento těžařů navzdory přísným omezením stále provádí velké těžební operace. Nově zveřejněná data ukazují, že již na podzim loňského roku se podíl čínského hashrate na celosvětové těžbě Bitcoinu obnovil na úroveň 20 % a kolem této úrovně osciloval do ledna 2022. Podle údajů, které CCAF shromažďuje od partnerských těžebních poolů, činil v lednu čínský podíl na celosvětovém hashrate 21,11 %. Nutno však podotknout, že ze zveřejněných dat vyplývá, že loňské září přineslo čínskému kryptografickému průmyslu oživení, když hashrate dosahoval dokonce 22,3 %. Ve zbývajících měsících roku 2021 se sice tamní podíl propadnul k úrovni 18 %, přesto to však stačilo nato, aby si Čína udržela druhé místo v podílu na celkovém hashrate těžby Bitcoinu. Lépe na tom byly pouze spojené státy, které se ze 27,7% podílu v září 21 do konce roku propracovaly až na 37,4%. Začátek roku pak jen vzrůstající podíl USA na hashrate Bitcoinu potvrdil.
Vývoj podílů na celosvětovém hashrate | zdroj Centrum pro alternativní finance (CCAF)
Významná podzemní těžební činnost
CCAF zároveň se zveřejněnými daty uvádí, co nejspíš stojí za tak významnou těžební aktivitou na čínském trhu. Podle CCAF údaje „silně naznačují, že v zemi vznikla významná podzemní těžební aktivita“. CCAF se pak ve vysvětlování ztotožňuje s odborníky v oboru, kteří se domnívají, že „geograficky rozptýlené malé provozy a přístup k elektrické energii mimo síť patří k hlavním prostředkům, které těžaři v podzemí využívají k tomu, aby skryli svou činnost před úřady a obešli zákaz“. Při zkoumání dat však vyvstala otázka, jak to, že mohlo dojít k tak výraznému náhlému oživení těžby během jednoho měsíce, když „návrat takového rozsahu během jednoho měsíce se zdá být nepravděpodobný vzhledem k fyzickým omezením, neboť nalezení stávajících nebo vybudování nových nesledovatelných hostitelských zařízení v takovém rozsahu vyžaduje čas“. CCAF to vysvětluje kompromisy při metodologickém sběru dat. Při svém výzkumu se spoléhá na data, které nahlásí partnerské těžební pooly (BTC.com, Poolin, ViaBTC a Foundry).
V době nejsilnějších zásahů proti čínským těžařům, se tito těžaři nejspíš uchýlili ke skrývání svých skutečných poloh za pomoci virtuálních privátních sítí (VPN), případně jiných proxy služeb. Následkem tohoto přístupu pak partnerské těžební pooly uváděly zkreslené údaje o původu dílčích podílů na celkovém hashrate. Své tvrzení CCAF ilustruje na podílech Německa (3,06 %) a Irska (1,97 %), přičemž v těchto zemích nejsou známy významnější těžební operace. Navíc se domnívá, že výše zmíněné mezidobí využili počítačově zdatnější těžaři k přizpůsobení se tamním restrikcím a k přechodu do ilegality. Nejprve se skrývali právě pomocí zahraničních zprostředkovatelských služeb, aby se postupem času vrátili k místním proxy službám, které nabízí také dostatečnou ochranu před tamními úřady a regulátory.
Ing. Zbyněk Kalousek
Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.
CoinBank
Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.
Více informací na https://coinbank.cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Neomezená data 2023 - mobilní tarify s neomezenými daty, neomezený internet do mobilu
- Koronavirus Čína
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Vodafone tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů Vodafone
- O2 tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů O2
- T-Mobile tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů T-Mobile
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Ilegální těžba v Číně kvete, alespoň to naznačují data z Cambridge
- Je tu podzim a začínají kvést ocúny. Některé druhy kvetou na jaře, jiné - jako ocún na fotografii - můžete vidět kvést právě v této době. Jejich první listy se objevují na jaře.
- Data z Číny naznačují, na co se má připravit Evropa - průmysl klesl o 13,5%, maloobchod o 20%, HDP v 1Q asi poklesne
- Čínská policie přišla na ilegální těžbu v místech, kde měly být hrobky
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada