Tři faktory za současným a budoucím děním na akciích
Gabriela Santos z JPMorgan Asset Management míní, že za současným děním na akciových trzích stojí tři hlavní faktory. Prvním z nich je přehodnocování dlouhodobého růstového výhledu. K tomu se přidává „korekce excesů, které vznikly v posledních několika letech“. A do třetice je nyní podle strategičky na akciových i dluhopisových trzích velmi málo likvidity. Jak vidí další vývoj?
Výsledkem uvedených tří faktorů je znatelná korekce valuačních násobků. Index S&P 500 se tak nyní podle expertky obchoduje „s průměrnými valuacemi“. Ani to ale nevede investory k nějakému silnému přesvědčení, že korekce je u konce. Na to by podle strategičky musela nastat větší jistota ohledně dalšího růstového výhledu. Což znamená, že by musela klesnout nejistota na straně nákladů bydlení v USA, na straně sankcí vůči Rusku, a to kvůli vývoji cen komodit. V neposlední řadě by se musel vyjasnit další vývoj v Číně, a to ve vztahu k jejím pandemickým opatřením.
Ohledně likvidity Santos uvedla, že zatímco na počátku roku byly finanční podmínky v americké ekonomice ještě hodně uvolněné, nyní jsou již nejutaženější od roku 2018. Celkově se ale nedá říci, že by byly utažené příliš, spíše jsou na neutrální úrovni a podle expertky tato oblast obavy nevyvolává. Základní scénář, se kterým podle strategičky její firma počítá při investicích, je přitom hladké přistání, kterého by Fed měl dosáhnout. K tomu je ale dobré diverzifikovat pro případ, že by se tak nestalo.
Hladké přistání implikuje mírné nadvážení akcií či vyrovnaný poměr růstových a hodnotových akcií. Diverzifikace s cílem zajistit se proti vyšší inflaci pak probíhá například orientací na komodity a trhy, které s nimi úzce souvisí. Takže například Kanada. Jak strategička hodnotí Čínu? Míní, že zde již od minulého roku dochází ke korekci některých excesů a čínské akcie se tak posunuly od nadprůměrných k podprůměrným valuacím. I zde se také diskutuje o dalším růstovém výhledu, včetně jeho strukturálních brzd.
Na to, aby se pro investory zvýšila atraktivita čínského trhu, je podle strategičky nutné, aby země pozměnila svá protipandemická opatření. K tomu by pomohlo určité zvýšení monetární stimulace, ke kterému podle expertky skutečně dojde. A v neposlední řadě je třeba „ticho na straně regulátorů“. Tedy aby skončilo období, kdy vláda razantně měnila svůj přístup k některým firmám a odvětvím.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?