Spojené arabské emiráty jako vedoucí vesmírnou mocností v regionu Blízkého východu.
Spojené arabské emiráty jako vedoucí vesmírnou mocností v regionu Blízkého východu.
18.05.2022 / 09:27 | Aktualizováno: 18.05.2022 / 09:38
Během příštího desetiletí plánují Spojené arabské emiráty investovat více než 816 milionů USD do soukromého kosmického sektoru. Tok investic bude zaměřen na podnikatele, kteří vytvářejí vesmírné aplikace zaměřující se na zabezpečení potravin, změnu klimatu, infrastrukturu a ropný a plynárenský průmysl. To vytváří příležitost i pro České firmy působící v těchto oborech.
Spojené arabské emiráty zřídily několik center a subjektů na podporu výzkumu a vývoje kosmických věd. Založily kosmickou agenturu Spojených arabských emirátů, která je zodpovědná za organizaci, dohled a řízení národního kosmického sektoru, jakož i za podporu jeho příspěvku k národnímu hospodářství. Agentura pracuje na zvyšování povědomí o významu kosmických technologií, posilování národních schopností a podpoře mírového uplatňování kosmického výzkumu.
V říjnu 2021 agentura oznámila zahájení nové meziplanetární mise v Emirátech, která zahrnuje expedici na oběžnou dráhu Venuše, po níž následuje průzkum pásu asteroidů za Marsem. Start mise je naplánován na rok 2028. “Emirátská meziplanetární mise 2028“ je jeden ze stěžejních pilířů “Projektů 50“. Tyto projekty jsou řadou rozvojových a ekonomických projektů, jejichž cílem je urychlit rozvoj Spojených arabských emirátů a přeměnit je na komplexní centrum ve všech odvětvích a vytvořit si status ideální destinace pro talenty a investory.
Kosmická agentura Spojených arabských emirátů pracuje také na zřízení prvního střediska kosmického výzkumu na Blízkém východě. Centrum, které bude během pěti let stát téměř 600 milionů CZK, je výsledkem strategického partnerství mezi Kosmickou agenturou Spojených arabských emirátů, Univerzitou Spojených arabských emirátů a Telekomunikačním a digitálním vládním regulačním úřadem zastoupeným Fondem ICT. Centrum bude fungovat jako inkubátor pro kosmický výzkum a inovace, aby pomohlo jednotlivcům a univerzitám přispívat ke kosmickému výzkumu.
Emiráty také vidí potřebu v aplikací dálkového průzkumu země prostřednictvím satelitů, včetně mapování přírodních zdrojů, monitorování životního prostředí, územního plánování a bezpečnosti. Z tohoto důvodu investice do kosmických technologií již překročily 120 miliard CZK, včetně investic do společnosti pro satelitní data a televizní vysílání - Al Yah Satellite Communication, mobilní satelitní komunikační společnosti - Thuraya Satellite Telecommunications a systému mapování a pozorování Země - Dubai Sat. Tyto firmy jsou tedy potencionálními partnery Českých firem působící v těchto oborech.
V souladu s projektem “Emirátské meziplanetární mise 2028“ chtějí Spojené arabské emiráty do roku 2117 vybudovat první osadu na Marsu. Nejdříve ovšem začnou na zemi. Komplex budov nazvaný Mars Science City, město za 3 miliardy CZK, bude největší město s vesmírnou simulací, které kdy bylo postaveno. Projekt zahrnuje laboratoře pro potraviny, energii a vodu, stejně jako pro zemědělské testování a studie o potravinové bezpečnosti. V plánu je řada experimentů, které povedou k inovacím v oblasti soběstačnosti v oblasti energie, vody a potravin. Mars Science City by se měl také pochlubit muzeem, které bude zobrazovat největší vesmírné úspěchy lidstva, včetně vzdělávacích oblastí, které mají podnítit zájem mladých občanů k vesmíru a inspirovat v nich vášeň pro průzkum a objevování. Stěny muzea budou vytištěny 3D tiskem s použitím písku z pouští Spojených arabských emirátů
Dosáhnout těchto cílů plánují emiráty skrze ekonomii. Právní rámec je již k dispozici prostřednictvím vesmírného zákona schváleného v roce 2019. Zákony a předpisy, včetně povolení, umožnují zainteresovaným společnostem zřídit základnu ve Spojených arabských emirátech. Financování zahájené kosmickou agenturou s názvem Space Analytics and Solutions, má rozpočet 5,4 milionů USD a cílem programu je pomoci začínajícím podnikům vytvářet vesmírné aplikace, které se zaměřují na zabezpečení potravin, změnu klimatu, infrastrukturu a ropný a plynárenský průmysl. Dále na podporu podnikání vzniknou nové ekonomické zóny věnované kosmickým aktivitám. Zřízeny budou v emirátech Abú Dhabí, Dubaji a Sharjah. S tímto cílem již byla nedávno oznámena spolupráce s Masdar City v Abu Dhabi.
Autor: Michal Florus, Obchodní rada ZÚ Abu Dhabi
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka příspěvku na péči o osobu blízkou
- Příspěvek na péči - péče o osobu blízkou: nárok, výše, stupně
- Koronavirus COVID-19 v USA, mapa koronaviru ve Spojených státech
- Lék na koronavirus COVID-19, léčení nemocí spojených s koronavirem a stav vývoje léku na koronavirus
- Volná místa region Šumperk - Volná místa Šumperk
- Volná místa region Hodonín - Volná místa Hodonín
- Volná místa region Opava - Volná místa Opava
- Volná místa region Uherské Hradiště - Volná pracovní místa Uherské Hradiště
- Volná místa region Tábor - Volná místa Tábor
- Volná místa region Znojmo - Volná pracovní místa Znojmo
- Nabídky práce podle cz regionů
- Volná místa region Teplice - Volná místa Teplice
Prezentace
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Charu Chanana, Saxo Bank
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti