Export (export.cz)
Auto Moto  |  18.05.2022 15:48:05

USA: V regionu Velkých jezer tepe srdce amerického autoprůmyslu. Uplatnit se mohou i Češi

Elektromobilita je spolu s autonomním řízením vozidel ve Spojených státech amerických na vzestupu, zájem českých firem a vědecko-výzkumných institucí o nová partnerství roste a projekty ekonomické diplomacie se vrací do fyzické podoby. To jsou tři klíčové teze, které stojí za první úspěšnou realizací projektu ekonomické diplomacie v jurisdikci Generálního konzulátu v Chicagu v roce 2022.

Ilustrace: Shutterstock

Spojené státy americké mají tradičně silný automobilový průmysl, jsou druhým největším výrobcem automobilů na světě. Automobil vlastní 76 % obyvatel, dalších 19 % využívá automobil rodinný či má k dispozici služební vůz. V loňském roce navíc došlo ke dramatickému zvýšení poptávky o 12 %, což je nejvyšší nárůst od roku 1946.

Americká automobilová trojka General Motors, Chrysler LLC a Ford Motor však i přes tento nárůst poptávky vyrobila méně automobilů, než by si bývala přála, a to v důsledku globálního nedostatků čipů, který americký automobilový sektor výrazně ochromil. I z tohoto důvodu slavila úspěch společnost Toyota, která poprvé v historii předstihla v počtu prodaných automobilů na místním trhu americké výrobce. Odborníci na americký automobilový průmysl považují tuto skutečnost za milník v sektoru. Toyota prodala celkem 2,3 milionů vozů a přestihla tak GM s 2,2 milionu prodaných vozů.

Asijský gigant těžil ze zkušenosti s šoky z minulosti a byl čipy více předzásoben. Profesor Erik Grodon z Univerzity v Michiganu se domnívá, že sice není jisté, zda se podaří Toyotě tento úspěch na americkém trhu zopakovat, ale jednoznačně jde o jeden z milníků v odvětví. Toyota je však pomalejší v přechodu na elektromobily, které jsou jedním z hlavních trendů automobilového průmyslu, což by mohlo zpomalit její růst v příštích letech.

ELEKTROMOBILITA A AUTOMATIZACE

Hlavními trendy v oblasti automobilového průmyslu zůstávají automatizace a elektromobilita. Důraz na automatizaci se objevoval již před pandemií covid-19. Celosvětová pandemie však celý proces významně urychlila a na výrobce jsou v této oblasti kladeny stále vyšší nároky. Zájem o elektromobily se rovněž rok od roku zvyšuje. Odhaduje se, že celosvětový prodej elektromobilůroce 2022 vzroste o 51 %, na což americké automobilky reagují a významně do rozvoje elektromobility investují.

Dvě největší americké automobilky již nedávno ohlásily výstavbu nových výrobních linek, a to ve státech Michigan, Kentucky a Tennessee. Plánované linky budou určeny pro výrobu elektrických pickupů a bateriových článků. Pokud popularita elektromobilů poroste, je pravděpodobné, že se počet nových továren výhledově ještě zvýší. Plánované investice jsou v souladu nejen s ekonomickou strategií stávající administrativy usilující o expanzi výrobních společností, ale i s její klimatickou politikou a nezávazným cílem, aby elektromobily do roku 2030 tvořily 50 % všech nově prodaných automobilů. Pokud bude schválena potřebná legislativa, předpokládá se, že stát podpoří rozvoj elektromobilityroce 2022 investicemi až ve výši 174 miliard dolarů. S ohledem na tyto mimořádné plánované investice je elektromobilita a s ní související potřebná infrastruktura oblastí, která skýtá pro české firmy řadu možností, jak se na americkém trhu uplatnit.

OBLAST VELKÝCH JEZER

Region Velkých jezer je domovem velké americké automobilové trojky, ekonomicko-technologickými centry jsou pak města Chicago a Detroit. Význam regionu v automobilovém sektoru není jen historickou záležitostí, potvrzují ho i aktuální data. Z top 100 dodavatelů v oblasti autoprůmyslu působí 96 ve státě Michigan a 60 z nich tam má své sídlo pro oblast Severní Ameriky. Michigan je v rámci USA rovněž lídrem nejen ve výrobě automobilů (18 % veškeré produkce), ale i ve vědě, výzkumu a investicích. V letech 20092019 bylo v Michiganu realizováno 41 % všech amerických investic do rozvoje mobility. Dále více jak třetina veškeré výroby baterií se rovněž nachází v tomto státě.

Rozvoj elektromobility stojí v popředí zájmu i Illinois. Prérijní stát jako významný dopravní uzel amerického Středozápadu považuje rozvoj elektromobility za jeden z nástrojů boje proti negativním dopadům dopravy na životní prostředí. Na podzim loňského roku podepsal guvernér J.B. Pritzker zákon (Reimagining Electric Vehicles Act), prostřednictvím kterého jsou poskytovány daňové úlevy a vytvářeny finanční pobídky na výrobu elektromobilů, jejich součástek i potřebné infrastruktury. Illinois dává signál, že se chce profilovat jako hub elektromobility v USA.

Foto: Matěj Zahradník

VE SPRÁVNÝ ČAS NA SPRÁVNÉM MÍSTĚ

Vývoj v oblasti amerického automobilového programu i související legislativě se promítl do plánování projektů ekonomické diplomacie Generálního konzulátu v Chicagu pro rok 2022. Elektromobilita a autonomní řízení vozidel tak byly stěžejními tématy prvního projektu uskutečného v letošním roce. Realizátoři mise si od počátku stanovili jasný cíl – připravit atraktivní program pro účastnící se subjekty a vytipovat jim perspektivní partnery v regionu Velkých jezer. S ohledem na významnou koncentraci firem a vědecko-výzkumných institucí, které se zabývají nejnovějšími trendy v oblasti mobility, byl důvod zacílení mise do tohoto regionu zřejmý.

Program mise byl pestrý. V Chicagu členové delegace diskutovali mimo jiné s ředitelem Illinoiské asociace pro autonomní řízení vozidel, sdíleli své poznatky s výzkumnými pracovníky Illinois Institute of Technology a navštívili dynamicky se rozvíjející startupové akcelerátory. Právě Chicago se totiž stává novým hubem startupových jednorožců v USA. Program v Detroitu byl navázán na mezinárodní veletrh World Congress Experience pořádaný asociací SAE International, která sdružuje odborníky z automobilového, leteckého a dopravního průmyslu. Nad rámec tohoto veletrhu absolvovali členové delegace řadu pracovních schůzek s předem pečlivě vytipovanými protějšky.

 „Prakticky všichni partneři, s nimiž jsme se setkali, byli pro naši instituci relevantní. Jejich výběr tedy proběhl organizačním týmem k naší plné spokojenosti a jsme jim za to vděční. S minimálně dvěma získanými kontakty budeme usilovat o navázání formální spolupráce a rozvíjení vztahů,“ popsal své dojmy z mise vedoucí oblasti autonomního řízení Centra dopravního výzkumu Marek Vanžura. Spokojenost projevil i proděkan Fakulty dopravní Českého vysokého učení technického v Praze Miroslav Svítek: „Přínos akce pro FD ČVUT byl významný, protože chceme naše aktivity rozšířit na další univerzity v USA.“

Mise je výsledkem dlouhodobého záměru o posilování česko-americké spolupráce v obchodní i vědecko-výzkumné oblasti. Vznikla jako společný projekt ekonomické diplomacie financovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu a byla realizována Generálním konzulátem České republiky v Chicagu ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechInvest v New Yorku, a to za podpory kanceláře CzechTrade v Chicagu. Její úspěšná realizace je tak potvrzením synergií zahraničních zastoupení České republiky.

Monika Bokšová, ekonomická diplomatka, Generální konzulát v Chicagu



Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688