Bezprecedentní růst EBITDA segmentu VÝROBA byl částečně snížen poklesem výsledků hospodaření segmentu PRODEJ, na který růst cen komodit dopadá naopak negativně. EBITDA společnosti ČEZ Prodej, která dodává elektřinu a plyn koncovým zákazníkům, meziročně klesla o 1,6 mld. Kč a dosáhla za I. čtvrtletí ztráty ve výši 176 mil. Kč. Důvodem jsou stále vyšší pořizovací ceny elektřiny a plynu a také péče o nové zákazníky, o které se ČEZ Prodej postaral po dodavatelích, kteří selhali v loňském roce. Na standardní smlouvu již bylo převedeno 99,8 % zákazníků, kteří se v říjnu 2021 dostali do režimu DPI. I přes obrovské zatížení se podařilo nejen udržet, ale dokonce zvýšit zákaznickou spokojenost se společností ČEZ Prodej. V průzkumu IPSOS zaměřeného na ochotu zákazníků doporučovat služby firem dalším lidem (tzv. NPS skóre), získala nejvyšší hodnocení ze všech srovnatelných energetických společností a její úroveň překonala hodnocení i řady významných firem z jiných oblastí (např. bankovnictví či mobilní služby).
„Očekávaný čistý zisk za celý rok 2022 indikuje dividendu, v případě stanovení na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, na úrovni 67–73 Kč na akcii. Příští rok tudíž bude pravděpodobně vyplacena nejvyšší dividenda v historii společnosti a majoritní vlastník český stát by mohl získat více než 27 mld. Kč,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Současná bezprecedentní geopolitická situace a její dopady na evropský trh zesilují dlouhodobé směřování Skupiny ČEZ k co největší soběstačnosti, bezpečnosti a k bezemisním zdrojům. Dne 17. března bylo zahájeno výběrové řízení na dodavatele stavby nového jaderného zdroje v Dukovanech. Dále byla schválena podpora pro první projekty z Modernizačního fondu ČR. ČEZ tak vybuduje 17 nových projektů fotovoltaických elektráren o celkové kapacitě 173 MW.
Výroba elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů meziročně vzrostla o 1 % a dosáhla výše 8,9 TWh. Naopak výroba z emisních uhelných a paroplynových zdrojů klesla o 10 % a dosáhla úrovně 6 TWh zejména v důsledku propadu výroby elektřiny v paroplynové elektrárně Počerady o 40 %.
„Čistý dluh Skupiny ČEZ se v I. čtvrtletí snížil o 29 mld. Kč, přestože společnost ČEZ - stejně jako velcí evropští výrobci elektřiny - čelí enormním požadavkům na zajištění uzavřených komoditních obchodů a je nucena na burzy doplňovat značné finanční prostředky. K 31. 3. měl ČEZ z titulu maržových vkladů na burzách a u obchodních protistran vázáno celkem 57 mld. Kč a v prvních dnech března přesahovala hodnota těchto vkladů dokonce 100 mld. Kč. Vyjednáváme na evropské i národní úrovni o opatřeních a nástrojích řešících tuto bezprecedentní situaci a rizika skokové potřeby hotovosti. Peněžení prostředky, vysoce likvidní aktiva a volné úvěrové linky ČEZ činily ke dni 31. 3. 2022 celkem 82 mld. Kč,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize finance Martin Novák.
Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o 4 %, klimaticky a kalendářně přepočtena pak o 1 %. Spotřeba u velkých podniků klesla o 1 %, spotřeba domácností klesla o 9 % zejména v důsledku nadprůměrných teplot v I. čtvrtletí 2022.
Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ