Alžírsko hledá nové zdroje pitné vody a pomoci má i odsolování
Alžírsko se s ohledem na stále rostoucí poptávku po vodě a klimatické změny potýká s nedostatkem vody. Vláda chce proto zpřístupnit nové vodní zdroje, posílit zavlažování, zlepšit zásobování pitnou vodou včetně odsolování mořské vody a více čistit odpadní vody. Vzniká tak mnoho příležitostí i pro české firmy.
Ilustrační foto Shutterstock
Populačně stále rostoucí Alžírsko se nejen v reakci na zhoršování životního prostředí intenzivně zabývá otázkami spojenými s oblastí vodního a odpadového hospodářství. Současná politika alžírského ministerstva vodohospodářství se řídí Národním plánem správy vodních zdrojů pro období 2009-2030. Plán přepokládá úspory v zavlažování, zlepšení veřejných služeb ve vodohospodářství, opravy a rozvoj rozvodné sítě, zavlažovací sítě a budování čistíren odpadních vod.
Vláda také plánuje nové projekty odsolování mořské vody s cílem zvýšit produkci pitné vody ze současných 561 milionů m3 ročně na dvě miliardy m3 do roku 2024. K 11 desalinizačním stanicím mořské vody v devíti regionech se počítá jen pro rostoucí potřeby hlavní města s výstavbou dalších čtyř odsolovacích stanic na předměstí Alžíru. V Alžírsku se nachází kolem 200 čistíren odpadních vod, kterými projde přibližně 450 milionů m3 vody ročně. V příštích letech se plánuje výstavba nových čistíren s tím, že v roce 2030 by celkový objem vyčištěné vody měl dosáhnout 2 mld. m3.
Miliarda eur na nové projekty
Kabinet plánuje vyčlenit 1 mld. eur ročně na výstavbu čtyř desalinizačních stanic mořské vody, výstavbu 73 čistíren odpadních vod, 15 úpraven vody na pitnou vodu a stavbu nových přehrad o objemu 1,5 mld. metrů krychlových vody, což povede k rozšíření zavlažovaných polí z 1,3 milionu ha na 2 miliony ha. Ministerstvo vodohospodářství a dodavatel vody Algerienne des Eaux navíc plánují snížit úniky vody z potrubí renovací téměř 2000 km potrubí každý rok a pořízením odpovídajícího zařízení pro řešení ztrát.
Podle alžírského prezidenta Abdal Madžída Tabbúního představuje zemědělská produkce zásadní výzvu a je otázkou národní hrdosti. Zda se podaří výrazně změnit současnou situaci v zemědělství, bude ale záviset i na ochotě administrativy usnadnit provádění nových vrtů na vodu, které v minulých letech nebyly realizovány. Získání povolení je velmi složité a časově náročné a podle dostupných statistik čeká na vyřízení úřady přibližně 4000 žádostí o vrt na vodu. Neméně důležité bude i zavedení moderních technologií zavlažování a větší využití recyklované vody pro potřeby zemědělství. Tento aspekt je o to důležitější, že v posledních letech Alžírsko trpí suchem a s ohledem na potřeby rostoucí populace opakovaně také nedostatkem vody.
Chystá se mise českých firem
S ohledem na know-how českých firem v oboru vodního hospodářství Velvyslanectví ČR v Alžíru plánuje na druhou polovinu června 2022 projekt ekonomické diplomacie v podobě oborové mise zástupců firem z vodohospodářského sektoru do Alžírska, během níž budou mít české společnosti příležitost blíže se seznámit s plánovanými projekty a představit vlastní technologie a řešení.
Pavel Zástěra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Alžíru
Díky našim firmám o nás ví celý svět
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?