(Kurzy.cz)
Pražská burza v týdnu za slabé likvidity dále poklesla. Rallye na akciích Photon však neustala, stejně jako na cenách elektřiny
- vliv akcií ČEZ v indexu PX dále vzrostl – pražskou burzu aktuálně ovlivňují z 23,8 %
- skupina Wellingnton zpět redukuje svůj podíl v ERSTE, podobně i Nadace ERSTE
- akcie ERSTE zpět letos kurzově nejztrátovější emisí z indexu PX (odepisují přes 30 %)
- hospodářské výsledky v úterý zveřejní ČEZ, ve středu PHOTON ENERGY
Nejvíce v týdnu ztratily akcie Avast, které však již od březnové aktualizace indexu PX nemají z tohoto pohledu na vývoj pražské burzy vliv. Lze je však v týdnu vyhlásit zároveň asi za nejvolatilnější. Firma prakticky bez avíza zveřejnila v úterý hospodářské výsledky za úvodní čtvrtletí roku, které zklamaly. Její růst byznysu výrazně zpomalil, navíc se snížily marže. Titul tak zamířil na jih na 10měsíční maxima, když v domovském Londýně ho zastavila až výrazná technická hranice u 5 GBP. Vzpruhou pak na konci týdne následně byly zveřejněné hospodářské výsledky přebírající NortonLifelock, resp. vlastně potvrzení fúze, potažmo i jejího termínu na druhou polovinu roku. Titul tak polovinu ztrát v Londýně umazal. U nás se navíc zmiňovaným ztrátám více bránil, resp. opět se začal obchodovat s prémií.
Pražskou burzu každopádně v týdnu stáhly níže především bankovní tituly. ERSTE se sice nejprve ve Vídni pokoušela vrátit nad technickou hranici u 30 EUR, druhá polovina týdne však navrátila negativní vývoj. A kurz se ocitl na 2 měsíčních minimech navzdory blížící se květnové valné hromady, potažmo dividendy 1,60 EUR. U nás navíc titul v poklesu v přepočtu brzdilo výrazné oslabení koruny k EUR (nad 25 Kč/EUR). Zmínit lze aktivity americké skupiny Wellington, která se loni na podzim stala hlavním kupujícím podílu v ERSTE od španělské skupiny Caixa. Jak se ukazuje, nejedná se u ní o stabilní investici, resp. s podílem aktivněji obchoduje. Po prosincovém poklesu podílu letos vlastně Wellington využila březnový propad titulu ke zpětnému navýšení podílu ze 4,73 % na 5,26 %. Přelom dubna/května přinesl naopak již prodeje. Dle posledních dat k 5.5. na 4,80 %. Rozporuplná je pak aktivita Nadace Erste, když její podíl (dle rovněž dat samotné banky) na přelomu měsíce klesl z 5,99 % na 5,85 %. U ní povinné regulatorní hlášení se však v tzv. insider transakcích neobjevilo.
Na podobná 2 měsíční minima klesly rovněž akcie KB, u kterých se nejprve ve čtvrtek zdálo, že zveřejněné nadprůměrné hospodářské výsledky negativní vývoj zvrátí. Nestalo se tak, když i přes výraznou ziskovost řada investorů zřejmě nevěří v přílišné rozdělování zisku v návaznosti na neustálé navyšování kapitálových požadavků ze strany regulátora. Pokusy o růst nevyšly ani akciím MONETA, které rovněž dále navyšují ztráty o mnohem více, než v předchozím týdnu činila dividenda.
Před očekávaným reportem výsledků, v týdnu opět nejobchodovanější, akcie ČEZ oscilovali okolo hranice 1 000 Kč. Zakončovaly však až na čtvrtek pod ní. U titulu primárně sledované ceny elektřiny se nasměrovaly na nová historická maxima, když i ceny emisních povolenek mířily na sever nad hladinu 90 EUR/t. Například kontrakt elektřiny pro příští rok vzrostl již na 227 EUR/MWh (5,70 Kč/kWh). Vzdálenější kontrakt například pro rok 2025 stojí přes 167 EUR/MWh, tedy jen za poslední měsíc zdražil o zhruba 50 %.
Akcie PILULKA o něco prohloubily svá roční minima. Jak ukázalo další zveřejněné regulatorní hlášení, zakladatel a CEO Petr Kasa kromě již v minulém reportu zmiňovaných 200 akcií PILULKA, koupil na konci dubna ještě dalších 500 při kurzu 1 210 Kč.
Proti trhu zamířily v týdnu jen tři emise. Nejrůstovější akcie PHOTON ENERGY prodloužily růstovou šňůru již na 9 týdnů a upevnily si tak i svou pozici letos kurzově nejziskovější emise. Po předchozím výrazně pozitivním nákupním doporučení na titul od AlsterResearch sama firma v týdnu zveřejnila informaci o dalším rozšíření výrobního portfolia. V Maďarsku připojila do sítě fotovoltaickou elektrárnu o instalovaném výkonu 1,4 MW.
Jiří Zendulka
V oblasti financí se Jiří Zendulka pohybuje od dob kupónové privatizace, takže již téměř 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?