Semena, sazenice, hnojiva i stroje - české firmy mají v Kazachstánu řadu šancí
Semena, sazenice, hnojiva i stroje. České firmy mají v Kazachstánu řadu šancí
Semena a sazenice krmných, ovocných a zeleninových kultur, hnojiva a přípravky na ochranu rostlin, jakož i stroje na zpracování plodin a zemědělská technika pro obdělávání půdy jsou všechno české produkty, které mají reálnou šanci uspět v Kazachstánu. Ukázala to podnikatelská mise kazašských zemědělců a podnikatelů do Česka, kterou v rámci projektu PROPED zorganizovalo Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR.
Ilustrační foto: Shutterstock
Incomingová mise, která proběhla letos v dubnu, byla zaměřena na rostlinnou výrobu a zemědělskou techniku. V rámci ní navštívilo devět účastníků z Kazachstánu osm českých firem přímo v jejich výrobních podnicích. Součástí byla i jednání s vedením firem. Z oboru rostlinářství se jednalo o Selgen, Okoplant International, Oseva a Semo, z oblasti zemědělské a zpracovatelské techniky účastníci mise navštívili JK Machinery, Zetor Tractors, Sukov a Farmet.
Nové kontrakty
Návštěva kazachstánských distributorů v ČR přinesla předběžné dohody o rozšíření nabídky exportované techniky do Kazachstánu. Reálný zájem o nákup techniky navštívených českých výrobců projevili též dva kazachstánští zemědělci, kteří se mise zúčastnili a jsou v daném případě konečnými odběrateli. Další členové mise, zástupci kazašského importéra a distributora semen a sazenic, dospěli k dohodě s několika českými rostlinářskými firmami ohledně nových distribučních smluv na území Kazachstánu. Z české strany firmy ocenily jednání s kazašskými partnery jako efektivní, cílené a komerčně perspektivní. Formát incomingové mise je též pro české firmy vyhovující s ohledem na minimální náklady a potenciálně vysoké přínosy.
Zemědělství v Kazachstánu patří s ohledem na rozlohu země a vysoký podíl obhospodařované půdy mezi nejdůležitější obory, na jejichž rozvoj je kladen čím dál větší důraz. Týká se to nejen živočišné výroby, kde je již možné registrovat významné úspěchy českých firem, ale též výroby rostlinné, která zajišťuje více než 70 % kazachstánského zemědělského exportu. Země má zájem o import semen a sazenic krmných, ovocných a zeleninových kultur, hnojiv a přípravků na ochranu rostlin, potenciálně též o šlechtění. V tomto ohledu mají české rostlinné firmy dlouhou tradici a široký sortiment výrobků, které místní trh vyžaduje. Poptávka se tvoří i po strojích na zpracování semen anebo plodin, jako jsou čistící linky, loupací a výrobní linky, lisovny, extrudéry, filtry a podobně.
Technika i servisní centra
Rostoucí objemy rostlinné výroby musí být řádně zpracovány, což nevyhnutelně vytváří potřebu dovozu vhodného zařízení. Stav zemědělského zařízení v Kazachstánu, u kterého podle hodnocení expertů činí podíl opotřebování techniky 70-80 %, nedostatek vlastního strojírenství a tlak státu na nárůst obdělávané půdy v nadcházejících letech vytváří zajímavou exportní příležitost pro českou zemědělskou techniku. Jedná se o pluhy, secí stroje, kypřiče, podmítače, kombinátory, traktory a další. Řada českých firem z oboru zemědělské mechanizace již několik let na trhu Kazachstánu působí prostřednictvím svých místních distributorů, chybí zde ovšem všeobecné povědomí a cílená propagace české zemědělské techniky. Ta by mohla v budoucnu vytvořit vhodné předpoklady pro servisní centra, případně lokalizaci výroby, podporovanou Kazachstánem ve formě státních dotací a subvencí pro místní zemědělce.
Olga Kalinová, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Nur-Sultanu
Díky našim firmám o nás ví celý svět
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také k úrokovým sazbám
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak ušetřit na energiích? Poradí Energetická ročenka pro rok 2024
Jaroslav Rada, Česká síť
Dotace na FVE pro rodinné domy se změnily, dosáhnete na ně v nové podobě?
Jan Hicl, Delta Green
Flexibilita v energetice – nová komodita, která (zatím) nemá svoji jednotku, ale má obrovskou cenu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku