NN Investment Partners (NN Investment Partners)
Makroekonomika  |  27.04.2022 10:18:31

Scénáře tržního vývoje v roce 2022 po geopolitických otřesech

Konflikt na Ukrajině spustil řetězovou reakci v globální ekonomice: komoditní trhy posílily, inflace vzrostla na úroveň, která nebyla zaznamenána od 70. let 20. století, Fed a ECB zaujaly jestřábí postoje a ekonomický sentiment se zhoršil. Ovlivnilo to také hlavní neznámé, kolem kterých jsou vystavěny naše scénáře pro rok 2022.

Naše scénáře popisují kontext, v němž se může vyvíjet tržní prostředí. Jsou uspořádány podle čtyř hlavních proměnných: fiskální politika, deglobalizace, nákladová inflace a nervozita centrálních bank.

Během pandemie hrály vlády v ekonomice stěžejní roli. Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině vidíme další výdaje na obranu a intervence na energetických trzích. Přitom stále platí sliby na zvyšování výdajů v oblastech změny klimatu a zdravotnictví. V základním scénáři proto očekáváme, že trend expanzivních fiskálních politik bude pokračovat.

Sankce sice nevyloučily Rusko z globální ekonomiky, ale odřízly ho od západních zemí. Jsme svědky deglobalizace prostřednictvím cel, embarg, přesouvání výroby a omezování přístupu ke komoditám. Dlouhodobým důsledkem bude snížení globálního obchodu i kapitálových toků a méně efektivní globální ekonomika.

Celková inflace v současné době dosahuje v USA 6,4 % (PCE) a v eurozóně 5,9 % (CPI). Jedná se o nejvyšší úrovně za poslední desetiletí. Tato inflace je vyvolána silným negativním nabídkovým šokem, který pramení převážně z problémů v různých komoditních sektorech.

Poslední proměnná, nervozita centrálních bank, vystihuje výzvu, před kterou centrální bankéři stojí: najít rovnováhu mezi bojem s inflací a prevencí recese v době, kdy je zpřísňování měnové politiky vzhledem k povaze inflace méně účinné. Riziko chybného nastavení politiky v obou směrech je značné a možné důsledky jsou zachyceny v alternativních scénářích.

 

 

Základní scénář Rozbouřené vody: stagflační tlaky

Podle aktualizovaného základního scénáře bude v nadcházejících čtvrtletích přetrvávat nadměrná inflace, ale později bychom se měli dočkat její normalizace. Centrální banky budou uvážlivě dolaďovat cyklus zpřísňování v reakci na volatilní ekonomické údaje. Toto tržní prostředí oslabí globální ekonomiku. Riziko recese v USA je stále relativně mírné, Evropa však bude procházet ekonomicky slabším obdobím.

Dluhopisové výnosy v Evropě a USA budou nadále růst, a to zejména ve druhém čtvrtletí. Akciové trhy zůstanou zranitelné po celý rok. Až bude jasněji ohledně vývoje válečného konfliktu, inflace a politiky centrálních bank, trhy by se měly zotavit z nedávných korekcí. Poté však očekáváme jen mírný růst. Kombinace slabšího růstu a vyšších sazeb zřejmě povede také k vyšším spreadům firemních dluhopisů

 

Alternativní scénář Boční vítr: přetrvávající vysoká inflace 

Podle tohoto scénáře budou přetrvávat problémy v dodavatelských řetězcích, například v důsledku další energetické krize na konci roku. Neméně důležité je to, že vyšší ceny by mohly vyvolat mzdově cenovou spirálu. Snahy centrálních bank o zvyšování sazeb budou nedostatečné, a proto se nepodaří snížit reálné sazby a ukotvit dlouhodobá inflační očekávání. 

 

Alternativní scénář Bezvětří: recese v Evropě

Podle druhého alternativního scénáře budou centrální banky v boji proti rostoucí inflaci agresivně zvyšovat sazby, což povede k destrukci agregátní poptávky i poptávky po drahých komoditách. A pokud by fiskální politika nedokázala kompenzovat přísnější měnovou politiku, tak by přišlo také na recesi. To by se mohlo stát, kdyby výsledkem současné diskuse o fiskálních pravidlech v EU bylo znovuzavedení přísných rozpočtových pravidel v roce 2023

 

Na místě je opatrnost, nikoliv panika

Domníváme se, že investoři by se měli připravit na několik čtvrtletí vysoké inflace, další růst výnosů dluhopisů a zranitelné akciové trhy. Pro rizikové scénáře nadměrné inflace v průběhu několika let či okamžité recese však vidíme jen omezené důkazy.

 

  Zdroj: NN Investment Partners


O NN Investment Partners B.V., Czech Branch

NN Investment Partners B.V., Czech Branch je předním správcem aktiv, který působí v České republice již od roku 1997. Společnost nabízí širokou škálu podílových fondů v české koruně i cizích měnách a zároveň je jedním z investičních center mateřské společnosti NN Investment Partners, pro kterou zajišťuje expertízu v oblasti střední a východní Evropy. Pražský investiční tým spravuje dluhopisová i akciová portfolia a zároveň řídí několik lucemburských podílových fondů zaměřených na region střední a východní Evropy.

Jsme průkopníky společensky odpovědného investování, první fond s touto strategií byl založen již v roce 1999. Za náš přístup k společensky odpovědnému investování a integraci ESG faktorů jsme získali nejvyšší rating A+ od OSN.

Více informací naleznete na www.nnfondy.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688