Research (Česká spořitelna)
Makroekonomika  |  21.04.2022 10:27:40

Kdo bude mít pod palcem stabilitu českých bank?

Viceguvernér ČNB Marek Mora na portálu Finmag popsal nový vývoj na poli návrhů bankovní regulace v Evropské unii. Jeho text vyznívá velmi varovně.

Ze strany eurozóny, v níž sídlí matky mnoha významných českých bank, po několika letech oživla snaha prosadit změnu pravidel bankovní regulace tak, aby kapitál použitelný pro stabilizaci bank s matkami v eurozóně – tj. v tzv. bankovní unii – byl držen nikoli povinně přímo v těchto dceřiných bankách (tedy například přímo v Česku, jak je tomu teď), nýbrž aby mohl být držen na úrovni matek.

O stabilitě českých dcer (ČSOB, ČS, KB apod.) by tak rozhodovali primárně regulátoři matek, tedy zpravidla Evropská centrální banka.

„Tato změna by znamenala, že by nadále nebylo zajištěno dostatečné krytí příslušných rizik na individuální úrovni. Takže případné problémy matky by se mohly řešit na úkor dcery – a to by byl pravděpodobně často případ dceřiných bank v Česku, nebo by matka mohla ignorovat problémy dcery a nechat ji napospas – bez kapitálu. Důsledky jejího krachu by přitom šly na úkor systému pojištění vkladů v dané zemi a důvěry v domácí sektor,“ píše Marek.

V současné situaci lze problém připodobnit situaci, kdy by každá země EU měla doposud na svém území určité strategické zásoby plynu, ale vznikl by tlak tyto zásoby převézt do Frankfurtu s tím, že v případě potíží s dodávkami plynu do Evropy se bude z Frankfurtu rozhodovat, která země kolik plynu dostane. A pokud by na Česko v tomto rozhodování zbylo hodně málo plynu, bylo by na nás, abychom si někde nějak sehnali zbytek. 

Marek tak správně upozornil na to, že ve stínu nynějších debat o správném tempu zpřísňování měnové politiky tváří v tváři vysoké inflaci musejí evropské centrální banky (pokud hrají zároveň roli bankovních regulátorů a dohledů) řešit i zcela jiné, ještě složitější, a přitom z hlediska dlouhodobé české prosperity podobně důležité otázky. 

Oponentem v těchto debatách přitom není nějaký vzdálený barbarský stát, nýbrž „regulatorní konkurenti“ z jiných zemí samotné EU.

 

Michal Skořepa, analytik České spořitelny 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688